Miasta ciekawe do zobaczenia w woj. łódzkiem

Województwo łódzkie nie jest często przedmiotem zainteresowania wśród turystów. Taka dyskryminacja nie jest jednak zasadna.

Ziemia łęczycka i okolice mają wiele do zaoferowania dla turystów. Niewielka popularność wśród turystów wiąże się z atrakcyjnymi cenami i spokojnymi wakacjami.

Co warto odwiedzić podczas podróży do woj. łódzkiego?

Najwięcej turystów w Łódzkiem odwiedzi stolicę województwa. Wśród architektonicznych atrakcji Łodzi można wyróżnić Białą Fabrykę Geyera w stylu klasycystycznym, bazylika archikatedralna św. Stanisława Kostki wybudowaną na początku XX wieku czy lofty na Księżym Młynie. Industrialny styl jest symptomatyczny dla łódzkiego krajobrazu. Odpocząć można m.in. w parku Źródliska czy w lesie Łagiewnickim. Komunikacja w Łodzi jest bardzo rozbudowana (tramwaje i autobusy), więc jest to doskonałe miejsce turystyczne dla rodzin z dziećmi czy osób starszych.

Piotrków Trybunalski ma większe tradycje. Było to miasto królewskie, a w drugiej połowie XVI wieku założono Trybunał Koronny dla Wielkopolski. W XVII wieku miasto było zajęte przez Szwedów. Zwiedzając stare miasto, można zobaczyć ponad 100 kamienic, które zostały przebudowane po pożarze na styl klasycystyczny. Na placu Zamkowym możliwe jest zwiedzenie Muzeum Okręgowego. W dzielnicy Byki wart zatrzymania jest Zamek Bykowskich.

Pasjonaci historii, architektury czy kultury powinni również zainteresować się Łowiczem czy Zgierzem. Miłośnicy przyrody znajdą wiele pomników przyrody w Pabianicach.

Nie tylko duże miasta w woj. łódzkim

Zduńska Wola jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Podobnie jak Łódź rozwijał się tam przemysł tekstylny, włókienniczy. Miłośnicy kolei (tzw. MiKole) i technologii znajdą swoje miejsce w Skansenie Lokomotyw i Urządzeń Technicznych. Wśród eksponatów znajdują się nie tylko polskie lokomotywy, ale też amerykański Ty246-22 „Truman” czy niemiecki Ty2. Urząd Miasta Zduńska Wola znajduje się w dawnym Dworku Złotnickich. W Zduńskiej Woli można też odwiedzić Kościół Chrześcijan Baptystów z końca XIX wieku czy Dom Urodzenia św. Maksymiliana Kolbe. Tutaj więcej o dumie województwa łódzkiego, czyli o Zduńskiej Woli.

W województwie łódzkim można być w samym środku Polski. W miejscowości Piątek według obliczeń kartografów znajduje się geometryczny środek Polski. Województwo słynie również z Bełchatowa (elektrownie i kopalnie węgla brunatnego), Koluszek (duży węzeł przesiadkowy, transportu kolejowego, znany też z filmu Filipa Bajona pt. „Bal na dworcu w Koluszkach”) czy Łowicza.