Wyczekiwany powrót tramwajów na łódzką ulicę Wojska Polskiego po ponad czterech latach przerwy

Na ulicę Wojska Polskiego w Łodzi, po długim okresie ponad czterech lat, powróciły tramwaje. W sobotnie przedpołudnie, po raz pierwszy od długiego czasu, tramwaje linii numer 1 i 6 przemierzyły nowo wybudowane torowisko. To szczególnie dobra wiadomość dla osób regularnie podróżujących między Łodzią a Zgierzem, którzy mogą teraz korzystać z usług tramwaju o numerze 45.

Przez ulicę Wojska Polskiego prowadzi trasa łącząca osiedle Doły z centrum Łodzi. Niestety, ze względu na bardzo zły stan techniczny torowiska, musiała zostać zamknięta w roku 2019.

Po długiej przerwie, tramwaje powróciły na ową trasę w sobotnie poranki. Teraz „jedynka” kursuje od przystanku Doły aż do skrzyżowania ulic Kilińskiego i Tymienieckiego, podczas gdy „szóstka” jeździ od Kurczaków do ostatniej stacji na ulicy Strykowskiej.

Nowa trasa przemierzająca ulicę Wojska Polskiego jest o kilka minut krótsza niż poprzednia – całość przejazdu zajmuje osiem minut. Obsługiwana jest ona przez nowoczesne, dwukierunkowe tramwaje niskopodłogowe lub wyposażone dodatkowo w niskopodłogowy człon. Przystanki na trasie znajdują się przy ulicach: Franciszkańskiej, Marynarskiej, Głowackiego, Spornej i Palki, a końcówka trasy zlokalizowana jest na Dołach.

Wraz z powrotem linii 1 i 6 na ulicę Wojska Polskiego, nastąpiły zmiany w kursowaniu innych linii. Linia Z6 przestała funkcjonować, natomiast trasa linii 64 została zmieniona tak, aby znów docierała do Bałuckiego Rynku. Jej koniec zlokalizowany jest przy skrzyżowaniu ulic Zachodniej i Limanowskiego.