Wielkie święto łódzkiego liceum ogólnokształcącego. I LO im. Kopernika świętuje 115-lecie!

I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika to szkoła, która od wielu lat niezmiennie utrzymuje się na szczycie rankingów szkół średnich w Polsce. Jest to również najstarsze liceum ogólnokształcące w kraju, które w tym roku obchodzi swoje 115-lecie. Z tej okazji od 8 do 10 października odbył się oficjalny jubileusz i zjazd absolwentów szkoły.

Oficjalne obchody 115-lecia I LO im. Kopernika

Oficjalny jubileusz rozpoczął się w czwartek 7. października. Po godzinie 13 wszyscy chętni mogli wejść do szkoły, skorzystać z kawiarni oraz oferty sklepiku, w którym można było nabyć gadżety związane ze szkołą. Przez całe wydarzenie organizowane były spacery po szkole z przewodnikiem, w trakcie których zwiedzający mogli poznać wiele ciekawostek związanych z istnieniem „Kopra”. Również w czwartek, osoby, które się zgłosiły mogły wziąć udział w turnieju tenisowym i wieczorze muzycznym w klubie Niewinni. W piątek 8. października i sobotę 9. października głównymi punktami programu jubileuszowego były konferencje i spotkania z absolwentami szkoły. Podzielone zostały na bloki tematyczne. Największą atrakcją w sobotę była Wielka Gala Kopra, która odbyła się w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Po oficjalnej części odbył się program artystyczny przygotowany przez uczniów i nauczycieli, po którym uczestnicy wzięli udział w uroczystym przemarszu z Teatru do szkoły. Tam odbył się apel na boisku szkoły. Zwieńczeniem sobotniego świętowania był Bal Pokoleń w sali przy ul. Pomorskiej 21. W niedzielę 10. października przed oficjalnym zamknięciem zjazdu absolwentów, można było obejrzeć mecz koszykówki pomiędzy absolwentami a obecnymi uczniami I LO. Każdy z absolwentów szkoły, zapytany jak wspomina swój czas w Koperniku, zgodnie odpowiadał, że nie mógł trafić do lepszego ogólniaka.

Wydarzenia towarzyszące

Jeszcze przed rozpoczęciem oficjalnego zjazdu absolwentów odbyły się wydarzenia towarzyszące. Całość obchodów rozpoczął plener fotograficzny konkursu „Koper w obiektywie”, którego wyniki ogłoszone zostały w trakcie jubileuszu. Osoby chętne mogły także wziąć udział w Biegu Kopernika, który odbył się na dwóch dystansach – 5,75 km i 11,5 km w łódzkich Łagiewnikach. Te wydarzenia odbyły się 2. października. 3. października odbył się również turniej gier komputerowych. W ramach świętowania jubileuszu odbędą się także kolejne wydarzenia. 14. i 15. października czekają nas obserwacje nieba i wykłady dotyczące astronomii w ramach „Kopernik w Astronomii, Astronomia w Koperniku”. My ze swojej strony życzymy szkole przede wszystkim kolejnych sukcesów i kolejnych 115 lat!