Wielka Parada Tramwajów i Autobusów z okazji 125-lecia publicznego transportu w Łodzi

Serdecznie informujemy, że niedawna parada autobusowa, zorganizowana z myślą o uczczeniu 75 lat historii komunikacji autobusowej, przyciągnęła ogromne tłumy. Wiele osób wyrażało swój entuzjazm i ciekawość na temat perełkom techniki jakimi są zabytkowe tramwaje, niecierpliwie dopytując, kiedy będą miały one okazję zaobserwować te pojazdy w akcji na ulicach Łodzi.

Z radością odpowiadamy na te pytania. Otóż, lokalna historia łódzkich środków komunikacji miejskiej sięga aż do grudnia 1898 roku. To właśnie wtedy Łódź stała się pierwszym miastem w Królestwie Polskim, które wprowadziło w swoje codzienne życie tramwaje elektryczne. Tym samym, w grudniu będziemy mieli okazję świętować imponujące 125 lat istnienia komunikacji miejskiej w Łodzi.

Podkreślając tę niecodzienną rocznicę, zaplanowaliśmy na niedzielę, 3 grudnia 2023 roku, Wielką Paradę Tramwajów i Autobusów. W tym wyjątkowym wydarzeniu będzie miało okazję wziąć udział wiele historycznych tramwajów, takich jak Herbrand, Lilpop i Sanok, a także najnowsze modele, w tym Moderus Gamma. Na trasie pojawia się również kilka zabytkowych autobusów, takich jak znane wszystkim Ogórek i Ikarus. Oczywiście, wszystkie te pojazdy pochodzą z zasobów MPK-Łódź, KMST oraz od prywatnych kolekcjonerów.

Planujemy rozpocząć imprezę od ustawienia pojazdów na al. Rodziny Poznańskich, w pobliżu dworca Łódź Fabryczna, o godzinie 9:00 rano. O godzinie 10:00 natomiast ruszy sam korowód – parada tych niezwykłych pojazdów.