Szuflandia – Łódź posiada samoobsługową bibliotekę czynną całą dobę!

Łódź, jako pierwsze miasto w Polsce, uruchomiła samoobsługową bibliotekę, która jest czynna całą dobę. Szuflandia, bo tak nazwano maszynę, z której można wypożyczyć książkę, stanęła w łódzkiej Manufakturze, zaraz obok wejścia do kina Cinema City. Takie samoobsługowe biblioteki działają już między innymi w Stanach Zjednoczonych i cieszą się tam ogromną popularnością. Tu pojawia się pytanie, czy taki automat ma szansę przyjąć się w Polsce?

Samoobsługowa biblioteka dla każdego

Szuflandia powstała dzięki współpracy Biblioteki Miejskiej w Łodzi z firmą Arfido. Ma przede wszystkim zachęcić mieszkańców Łodzi do wypożyczania i czytania książek. Dużym ułatwieniem jest to, że automat wypożyczający książki jest czynny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Dzięki temu osoby chcące skorzystać z Szuflandii, mogą to zrobić w dogodnym dla siebie momencie. W automacie jednocześnie może znajdować się 100 książek. Szuflandią będą zajmować się pracownicy Biblioteki Miejskiej, którzy będą pilnować by zawsze znajdowały się w niej ciekawe propozycje książkowe dla każdego. Zgodnie z zapowiedziami, w automacie będziemy mogli znaleźć książki, które dopiero co miały swoją premierę. W skrytkach znajdą się kryminały, biografie, książki poradnikowe oraz wiele więcej gatunków. Wypożyczenie książki w Szuflandii jest bezpłatne. Warunkiem jest posiadanie Fiszki, czyli karty bibliotecznej.

Jak korzystać z Szuflandii?

Samoobsługowa biblioteka została zaprojektowana w taki sposób by każdy z łatwością mógł sobie poradzić z wypożyczeniem książki. Koniecznym warunkiem, który należy spełnić żeby móc swobodnie wypożyczać książki w Szuflandii, jest posiadanie ważnej karty bibliotecznej – Fiszki. Można ją wyrobić w każdej filii Biblioteki Miejskiej w Łodzi. Zasady wypożyczania książek w bibliotece samoobsługowej są takie same jak w bibliotece tradycyjnej. Możesz wypożyczyć określoną liczbę książek i oddać je w określonym czasie. W przypadku Szuflandii można jednocześnie wypożyczyć 2 książki i należy je oddać w ciągu 30 dni od daty wypożyczenia. Przetrzymanie książek jest jednoznaczne z naliczaniem kary za opóźnienie. Aby wypożyczyć książkę w Szuflandii trzeba zeskanować swoją kartę, nacisnąć przycisk „wypożycz” i wybrać interesujący nas tytuł. Po jego wybraniu otworzy się skrytka z książką. Podczas oddawania książek do biblioteki samoobsługowej należy oprócz swojej karty, zeskanować również kod QR znajdujący się na książce. W automacie można oddać jedynie książki, które zostały w nim wypożyczone. Jeśli macie książki wypożyczone, w którejś z łódzkich bibliotek, musicie je oddać właśnie tam. Jeśli automat spotka się z pozytywnym odbiorem mieszkańców Łodzi, bardzo możliwe, że pojawią się kolejne takie samoobsługowe biblioteki.