Świeżo upieczeni lekarze z Łodzi rozpoczynają profesjonalną ścieżkę kariery

W dniu 13 września, środa, blisko pięćset nowo wykształconych medyków otrzymało formalne uprawnienia do praktykowania swojego zawodu. To absolwenci łódzkiego Uniwersytetu Medycznego, którzy złożyli przysięgę podczas ceremonii w Teatrze Wielkim i zostali oficjalnie zarejestrowani jako praktykujący lekarze. Każdy z nich został obdarzony indywidualnym numerem licencyjnym, który umożliwia mu prowadzenie praktyki medycznej na terenie całej Polski. W kolejnym etapie ich drogi zawodowej przewidziany jest roczny staż oraz decyzja dotycząca specjalizacji.

Uprawnienia do wykonywania zawodu lekarza przyznaje Okręgowa Izba Lekarska z siedzibą w Łodzi. W trakcie uroczystości w Teatrze Wielkim, aż 452 lekarzy (włączając 64 stomatologów) odebrało swój certyfikat. Po raz pierwszy w historii gali udział wzięli również młodzi lekarze służący w wojsku. Dodatkowo, Wojskowa Izba Lekarska przyznała prawa do wykonywania zawodu 37 medykom wojskowym.

Na uroczystość przybyli prezesi obu izb lekarskich, a także delegaci władz samorządowych i wojewódzkich. Wojewoda łódzki Karol Młynarczyk, sam będący lekarzem internistą, podkreślił przed rozpoczęciem ceremonii, że każdego roku zwiększa się liczba studentów na kierunkach medycznych i coraz większa część z nich decyduje się pozostać w regionie po ukończeniu studiów. Ponad 450 nowych lekarzy to znaczący wzrost dla naszego województwa – dodał.