Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska

Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska to miejsce, które stara sie oddać historię i klimat dawnych lat. Pięknie odtworzone domki w pięknej scenerii tworzą unikalny klimat, który pozwala na chwilę przenieść się w minione czasy.
 

Co oferuje skansen?

 
To miejsce na terenie Łęczycy działa od 2013 roku i jest on oddziałem Muzeum Archeologicznego i etnograficznego w Łodzi. Pierwszym budynek, który tutaj powstał był wiatrak kozłowy. W miarę upływu czasu pojawiały się coraz to nowe zabudowania. Na chwilę obecną jest tu między innymi stodoła, chaty mieszkalne, piwnica ziemna, liczne kapliczki, olejarnia oraz kuźnia.
 
Wyposażenie tych budynków w precyzyjny sposób odwzorowuje to, co mogliśmy zobaczyć w ówczesnych chatach. Są tutaj sprzęty codziennego użytku takie jak kubki, talerze i garnki, a także narzędzia wykorzystywane do prac. Ręcznie malowane w piękne wzory talerzyki i inne naczynia idealnie oddają kulturę łęczycką.
 
W budynkach służących do produkcji możemy zobaczyć urządzenia, jakie kiedyś pomagały ludziom w produkcji żywności oraz innych przedmiotów potrzebnych w życiu codziennym. W olejarni jest prasa oraz mlewnik walcowaty. W młynie żarna do mielenia zboża. Kuźnię zaopatrzono w narzędzia służące do podkuwania koni. Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji, jakie tu na nas czekają. Wiele przedmiotów będzie budziło nasze zdziwienie.
 
Zwiedzając to miejsce, zastanówmy sie przez chwilę nad tym, jak zmienił się nasz świat i jak bardzo powszechna elektryczność odmieniła życie ludzi i zwierząt. Przystańmy również na chwilkę wśród kwiatów i rośli, które urzekną pięknem. Zatrzymajmy się na chwilę w pędzie życia i poznajmy świat, który jest tak nam bliski, a jednocześnie niesłychanie daleki. Ta podróż pozwoli nam lepiej zrozumieć naszych przodków, a może i nawet nas samych.