Regeneracja przestrzeni miejskiej na Łodzi: Przemiana Mielczarskiego 22

W wyniku intensywnej pracy nad rewitalizacją kamienicy przy ul. Mielczarskiego 22 w Łodzi, znaczne postępy są już widoczne. Chociaż zakończenie prac jest planowane na rok 2023, już teraz można dostrzec realizowane etapy – od tynkowania fasady, przez montaż balustrad na balkonach, po pracę wewnątrz budynku. Załogi budowlane skupiają się obecnie na układaniu płytek na ścianach i podłogach, a w oficynach niebawem rozpocznie się murowanie ścianek działowych i instalacja stolarki okiennej. Prace obejmują również instalację kanalizacji, grzejników oraz systemu elektrycznego.

Jednym z elementów tego projektu rewitalizacyjnego jest również zagospodarowanie dotychczas zaniedbanego podwórka. Oznacza to stworzenie atrakcyjnej przestrzeni rekreacyjnej zarówno dla dorosłych jak i dzieci – z ławkami do odpoczynku, obsadzonymi zielenią oraz bezpiecznym placem zabaw. Plan zakłada obsadzenie muru oddzielającego posiadłość pnączami, posadzenie drzewa, krzewów oraz bylin i traw. Dodatkowo przewidziano montaż ażurowego ogrodzenia na niskiej podmurówce oraz instalację nowego oświetlenia.

W ramach projektu odbudowy kamienicy powstaną 19 mieszkań komunalnych i jedno mieszkanie chronione przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami. Ulica Mielczarskiego przekształci się w spokojny woonerf, pełen małej architektury miejskiej – from placów do odpoczynku, poprzez poidełka, ławki, stojaki rowerowe czy kosze na odpady. Projekt przewiduje również utworzenie dwóch zielonych pasażów. Pierwszy z nich połączy ul. Mielczarskiego z Ogrodami Karskiego, wytyczając trasę w miejscu dzikiej ścieżki wydeptanej przez mieszkańców między budynkami przy ul. Mielczarskiego 33 i 35. Drugim zaś będzie pieszo-rowerowy przejazd obok posesji przy ul. Mielczarskiego 25.