QR kody rewolucją w kasowaniu biletów? Łódzka komunikacja miejska idzie z duchem czasu

System kodów QR jest coraz bardziej obecny w naszym codziennym życiu. Ułatwiają nam zakupy, pomagają odnajdywać interesujące nas miejsca, czy sprawdzić skład produktów na sklepowych półkach. Wykorzystanie tych praktycznych kodów postanowiła wprowadzić również łódzka komunikacja miejska, w której będą one służyły do zakupu oraz kasowania biletów. Jest to rozwiązanie, które nie jest nowością i zostało już wcześniej wprowadzone w innych dużych miastach Polski takich jak Warszawa czy Katowice.

Dotychczasowa procedura zakupu biletu za pośrednictwem aplikacji mobilnej polegała na jego natychmiastowym skasowaniu. Nowy system pozwoli na samodzielne skasowanie biletu za pomocą kodu QR, co umożliwi zakup kilku biletów jednocześnie, a następnie zachowanie ich w formie cyfrowej w swoim internetowym portfelu i skasowanie w dowolnym momencie.

Aktualny system płatności nie ulegnie zmianie. Będzie to dodatkowa opcja dla pasażerów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, którzy kupili bilet online, ale z jakiegoś powodu zrezygnowali z podróży tramwajem lub autobusem. Dzięki nowemu rozwiązaniu, zakupione bilety nie będą aktywne od momentu zakupu, a ich termin ważności nie będzie upływał w momencie transakcji.

Taka zmiana to duże ułatwienie dla pasażerów łódzkiej komunikacji miejskiej, którzy dzięki temu będą mogli lepiej przygotować się do swojej podróży – zapewnia Magdalena Gałkiewicz, radna Rady Miejskiej w Łodzi.

Wprowadzenie systemu kasowania biletów za pomocą kodów QR planowane jest na wrzesień. Nie wiadomo jeszcze, czy podobne rozwiązanie zostanie wprowadzone w Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, która również honoruje bilety MPK.