Orszak Trzech Króli na ulicach Łodzi

6 stycznia w Polsce odbyła się święto Trzech Króli. Tradycyjnie w wielu miejscowościach tego dnia odbywają się uroczyste orszaki, w których główną rolę odgrywają Trzej Królowie. Sprawdzamy, jak w tym roku wyglądał orszak w Łodzi.

Uroczysty orszak w Łodzi

Orszak Trzech Króli odbył się ulicami miasta. Tradycyjnie Trzej Królowie przeszli miasto z darami dla Dzieciątka. W tej roli wystąpili diakoni stali, którzy zostali wyświęceni w ubiegłym roku. W orszaku szły także anioły, kolędnicy w ludowych strojach, orkiestra dęta, rycerze i pluszowy wielbłąd. Uczestnicy otrzymali korony, gwiazdy i śpiewniki, a wśród nich były rodziny z małymi dziećmi, w tym pan Artur Murzyniak z dziećmi w niebieskim orszaku króla Kacpra. Orszak zakończył się na placu przed katedrą, gdzie odbył się koncert Małej Armii Janosika.

Dobroczynne inicjatywy

Podczas orszaku zbierano również pieniądze na zajęcia z logopedą dla dzieci z zespołem Downa i dla dzieci z Libanu. Można było też wpłacić pieniądze przez internet za pośrednictwem Caritas. Parafie urządzały także własne orszaki, w tym konkursy na najlepsze kostiumy króla i królowej.