O czym pamiętać przy zakupie karmy dla kota?

Odpowiednia dieta przekłada się na zdrowie i dobre samopoczucie zwierzaka, dlatego wybór właściwego pożywienia dla pupila to jeden z najważniejszych elementów opieki nad nim. Obecnie w sklepach zoologicznych znaleźć można duży wybór karmy, jednak wielu właścicieli mruczących czworonogów nie wie na co zwracać uwagę podczas zakupów. Co należy uwzględnić wybierając karmę dla kota?

Karmę dobieramy do potrzeb zwierzaka

Zapotrzebowanie na konkretne składniki odżywcze w przypadku kotów zależne jest od wieku zwierzęcia, jego stanu zdrowia czy prowadzonego trybu życia. Rosnącym kociętom należy wraz z pożywieniem dostarczać substancji pokarmowych w nieco innych proporcjach niż u dorosłych zwierząt czy seniorów. Podczas zakupów należy o tym pamiętać i wybierać produkty przeznaczone dla konkretnej grupy wiekowej. Oczywiście nie tylko wiek kota jest ważny – producenci pożywienia dla zwierząt domowych mają w swojej ofercie również propozycje dla czworonogów po kastracji, z tendencją do tycia, aktywnych, przebywających głównie w domu czy mających różnego rodzaju dolegliwości zdrowotne. Ponadto znaleźć możemy również karmy weterynaryjne, które wspierają terapię konkretnych chorób. Należy jednak podawać je kotu wyłącznie na zalecenie lekarza weterynarii, ponieważ mogą one wzmacniać lub osłabiać działanie niektórych leków.

Sucha czy mokra?

Wielu właścicieli kotów zastanawia się która karma – sucha czy mokra – będzie lepszym wyborem dla pupila. Czym się od siebie różnią? Oczywiście konsystencją oraz zawartością wody. Sucha karma dla kotów ze względu na małą wilgotność jest łatwa w przechowywaniu i bardziej trwała, a poza tym nadaje się do spożycia przez dłuższy czas po otwarciu opakowania. Gryzienie suchych granulek sprzyja zaś usuwaniu osadu nazębnego, który może prowadzić do powstawania kamienia nazębnego. Karmy mokre zawierają znacznie więcej wody i są bardziej zbliżone do naturalnego pożywienia kotów. Uznawane są też za bardziej aromatyczne, a przy tym nie sprawią problemów nawet pupilom mającym problemy z gryzieniem. Warto jednak pamiętać, że oba wymienione rodzaje pożywienia różnią się też kalorycznością – porcja karmy suchej zawiera ok. 3-4 razy więcej kalorii niż taka sama ilość karmy mokrej. Wybór konkretnego rozwiązania zależy w dużej mierze od preferencji właściciela i oczywiście od samego kota, jednak zaleca się stosować karmienie mieszane. Mruczące czworonogi pobierają wodę głównie z pożywienia, dlatego karma mokra jako podstawa diety będzie z pewnością dobrym wyborem. Dla urozmaicenia można jednak podawać pupilowi także karmę suchą, pamiętając przy tym o zapewnieniu zwierzakowi stałego dostępu do świeżej wody.

Czytajmy skład

Koty są bezwzględnymi mięsożercami, dlatego to mięso powinno stanowić podstawę ich diety. Karmy, które na pierwszym miejscu w składzie mają pszenicę, ryż czy inne zboża z całą pewnością nie będą więc dobrym wyborem. Najlepiej jest sięgać po pożywienie o wysokiej zawartości mięsa, ale nie produktów pochodzenia zwierzęcego – pod tą nazwą mogą kryć się również pióra, kopyta lub skóra. Lepiej jest też unikać zakupów w supermarketach, gdzie trudno znaleźć pożywienie dla zwierząt domowych z dobrym składem. Zdecydowanie rozsądniej jest zaopatrywać się w sklepach zoologicznych, również tych internetowych, jak np. https://zoopers.pl/.