Nowy przystanek na drodze do ekologicznej przyszłości: testowanie nowoczesnych autobusów w Łodzi

Sierpień tego roku zapisał się jako miesiąc, w którym do Łodzi zawitał autobus napędzany wodorem – wynik kooperacji między Toyotą a hiszpańskim producentem Caetano. Natomiast pod koniec listopada miejska infrastruktura transportowa zasiliła się o nowy, testowy model – MAN Lion’s City. Ta imponująca maszyna nie tylko została okrzyknięta Międzynarodowym Autobusem Roku 2023, ale również stanowiła zapowiedź rzeczy nadchodzących, jakie miały miejsce na początku grudnia.

Kolejny testowany model, Mercedes Citaro Hydrid, właśnie trafił do garażu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Łodzi. Ten unikalny pojazd wykorzystuje zarówno tradycyjny silnik spalinowy, jak i nowoczesne rozwiązania w postaci wspomagania elektrycznego.

Charakterystycznym elementem najnowszego nabytku floty łódzkiego MPK jest rezygnacja z klasycznych luster zewnętrznych. W zamian za to stosowane są specjalne kamery, które wyświetlają obraz na monitorach umieszczonych w kabinie kierowcy. To innowacyjne rozwiązanie pozwala na lepszą kontrolę sytuacji na drodze i zapewnia większe bezpieczeństwo.

Według informacji przekazanych przez Urząd Miasta Łodzi, nowoczesny autobus będzie można zaobserwować na siedmiu liniach dziennych. W czasie testów, które ruszą pod koniec tygodnia i potrwają do 20 grudnia, najprawdopodobniej pojawi się na trasach obsługiwanych przez linie numer: 55, 64A, 64B, 72A, 72B, 75A oraz 75B.