Nauka nie musi być nudna. Experymentarium i Centrum Nauki i Techniki czekają na odwiedzających

Myślicie, że nauka jest nudna? Nic bardziej mylnego! Przekonacie się o tym odwiedzając jedno z dwóch niezwykle ciekawych miejsc w Łodzi, które poświęcone są właśnie nauce. Mowa tu o Experymentarium, które znajduje się w łódzkiej Manufakturze oraz o Centrum Nauki i Techniki EC1. Obydwa te miejsca przypominają popularne w całej Polsce Centrum Nauki Kopernik. Wizyta w każdym z tych miejsc udowodni Wam, że nauka może być ciekawa, szczególnie, gdy doświadczamy jej poprzez zabawę, a informacje pozyskujemy w wyjątkowy sposób.

Experymentarium – nauka przez zabawę!

Experymentarium to wyjątkowe miejsce, które znajduje się na rynku łódzkiej Manufaktury. Przekraczając jego próg, przenosimy się do interaktywnego świata, w którym dowiemy się wielu niezwykle ciekawych rzeczy. Experymentarium jest czynne codziennie, w godzinach 10-22. Jedynie w niedzielę godziny otwarcia są nieco krótsze – 10-21. Normalny bilet wstępu to koszt 19 zł, za bilet ulgowy zapłacimy 16 zł. A co nas czeka w środku? Przede wszystkim ogrom ciekawej wiedzy, którą otrzymujemy korzystając z w pełni interaktywnych eksponatów. Właśnie to powoduje, że zwiedzanie Experymentarium jest tak ciekaw. Wszystkiego możemy spróbować i doświadczyć samodzielnie. Dodatkowo mamy możliwość wziąć udział w rodzinnej grze tematycznej „Tajemnice Einsteina”. Gra zawsze dopasowana jest do wieku najmłodszego członka grupy. Polega na poznawaniu podczas zwiedzania tajemnic Einsteina, które ukryte są gdzieś pośród eksponatów. Najnowsza część Experymentarium to wystawa Nature – Animals and Human. Pierwsza część wystawy pokazuje nam jak działa świat roślin i zwierząt, druga natomiast dotyczy ciała człowieka. Zwiedzanie Experymentarium to doskonała zabawa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych i super sposób na spędzenie wspólnie czasu.

Centrum Nauki i Techniki EC1 w niesamowitych wnętrzach dawnej elektrowni

Centrum Nauki i Techniki EC1 to wspaniałe miejsce, znajdujące się w odnowionej przestrzeni w dawnej elektrowni miejskiej. Znajduje się przy ulicy Targowej. Godziny otwarcia dla zwiedzających to od wtorku do piątku w godzinach 10-18, a także w weekendy od 11 do 19. Bilety indywidualne można kupić w tygodniu w cenach 17 zł za bilet ulgowy i 23 zł za bilet normalny, a także w weekendy w cenach 22/29 zł. Dodatkowo w EC1 działa kino sferyczne, do którego bilety kosztują 8 zł za pokaz 2D i 9 zł za pokaz 3D. Osobne bilety należy także kupić do Ulicy Żywiołów i do Planetarium. Centrum w całości zajmuje przestrzeń aż 18 tys. mkw. A jego ekspozycja jest podzielona na kilka części, z czego każda z nich skupia się na innych zagadnieniach. Pierwsza część poświęcona jest przetwarzaniu energii. Kolejna dotyczy rozwoju wiedzy i cywilizacji. Trzecia strefa przybliża nam pojęcia miko i makroświata. Na samym końcu możemy odwiedzić Kino Sferyczne. W Centrum Nauki i Techniki jest także kawiarnia dla zwiedzających. Na zwiedzanie EC1 warto mieć przynajmniej 3 godziny.