Mieszkańcy Łodzi mają wpływ na przyszłość legendarnej „Stajni Jednorożców”

Władze Łodzi zechciały poznać opinie swoich obywateli na temat planowanych zmian dotyczących miejsca znane lokalnie jako Stajnia Jednorożców. Choć pewne jest, że obszar ten ulegnie zazielenieniu, nie zostały jeszcze określone konkretne metody tej metamorfozy.

„Stajnia Jednorożców” to wśród mieszkańców Łodzi powszechna nazwa przystanku tramwajowego ulokowanego na al. marsz. Józefa Piłsudskiego, pomiędzy ulicą Piotrkowską a al. Tadeuszem Kościuszką. Ta niezwykła budowla, charakteryzująca się swoim kolorowym zadaszeniem, powstała w roku 2015 według projektu Jana Gałeckiego.

Pierwotny plan brał pod uwagę zastosowanie barwnego szkła do stworzenia zadaszenia, ale ostatecznie zdecydowano się na specjalne tworzywo dla zapewnienia bezpieczeństwa. Kolorowy wzór został następnie naniesiony na to tworzywo.

Aktualnie planuje się przeprowadzenie modyfikacji wyglądu tego znaczącego dla komunikacji miejsca. Władze Łodzi umożliwiły swoim mieszkańcom wyrażenie opinii na temat potencjalnego zazielenienia przystanku za pośrednictwem platformy vox.uml.lodz.pl. Celem tych przekształceń jest promowanie zieleni miejskiej. W ramach przygotowań do tych zmian, urzędnicy poprzednio zorganizowali warsztaty tematyczne z ekspertami oraz spacer po terenie dla obywateli.

Jednym z pomysłów na zazielenienie przystanku jest utworzenie rabat bylinowych, ogrodów deszczowych zbierających wodę spływającą z chodników, a także pozwolenie pnączom na okrycie filarów Przystanku Centrum. Ponadto, planowany jest kwietny upiększacz otoczenia znajdującego się w pobliżu pomnika Jednorożca. Inna propozycja to posadzenie nowych drzew, które zapewniłyby przyjemny cień podczas upalnych dni.