Łódzkie Centrum Wielokulturowe. W Łodzi powstało nowe miejsce zapewniające wsparcie obcokrajowcom

Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami co 10. mieszkaniec województwa łódzkiego jest obcokrajowcem. Wśród łódzkich studentów jest duża reprezentacja młodych ludzi z państw całego świata. Najczęściej do naszego miasta przybywają obywatele Białorusi i Ukrainy.  Z myślą o wszystkich osobach przyjeżdżających do Łodzi spoza granic Polski powstało wyjątkowe miejsce – Łódzkie Centrum Wielokulturowe. W tym miejscu każdy może liczyć na pomoc wykwalifikowanych osób, w rozpoczęciu nowego życia w Łodzi.

Zadania Łódzkiego Centrum Wielokulturowego

Inicjatorami Łódzkiego Centrum Wielokulturowego były Fundacja „Ocalenie” i Centrum OPUS. Główna siedziba Centrum znajduje się przy ul. Narutowicza 8/10. Osoby zgłaszające się do Centrum będą mogły liczyć na pomoc wykwalifikowanych osób. Dużym ułatwieniem będzie to, że pracownicy instytucji będą mówić w różnych językach: polskim, angielskim, ukraińskim, rosyjskim i białoruskim. Pomoże to uniknąć nieprzyjemnej bariery językowej.

W czym może pomóc Łódzkie Centrum Wielokulturowe? Pracownicy tej instytucji będą udzielać pomocy prawnej w załatwieniu różnego rodzaju spraw urzędowych oraz wsparcia psychologicznego. Jak podkreślają, niezwykle ważne jest by każda osoba przyjeżdżająca do Łodzi czuła się w naszym mieście bezpiecznie. Centrum będzie również pomagało w integracji mieszkańców z obcokrajowcami przybyłymi do miasta. Łódzkie Centrum Wielokulturowe ma pomagać w zalegalizowaniu pobytu w Polsce i znalezieniu mieszkania oraz pracy. Dużym ułatwieniem będzie także wsparcie w kontaktach z urzędami, placówkami edukacyjnymi i służbą zdrowia. Już we wrześniu mają ruszyć również pierwsze kursy języka polskiego dla obcokrajowców.

Kto może skorzystać z pomocy Łódzkiego Centrum Wielokulturowego?

Do Centrum może zgłosić się każdy obcokrajowiec potrzebujący pomocy. Centrum znajduje się przy ulicy Narutowicza 8/10 i jest czynne w poniedziałki i wtorki w godzinach 15-19, oraz od środy do piątku w godzinach 8-12. Przed przyjściem do Centrum konieczne jest umówienie wizyty drogą mailową lub telefoniczną. Jak zapewniają władze miasta oraz pracownicy Centrum każda z osób, która zgłosi się do instytucji otrzyma niezbędną pomoc.