Łódź testuje kolejny autobus elektryczny, laureat nagrody Międzynarodowego Autobusu Roku 2023

Ostatnio do Łodzi przyjechał nowy autobus, który w najbliższym czasie będzie poddany testom na liniach miejskiego przewoźnika MPK Łódź. Jest to kolejny etap dążenia miasta do zrównoważonego i ekologicznego transportu publicznego. Co ciekawe, ten konkretny model autobusu zdobył prestiżowe wyróżnienie w Niemczech w ubiegłym roku.

Testowany pojazd to elektryczny autobus MAN, który zasilił flotę MPK Łódź w celu przeprowadzenia prób. Warto przypomnieć, że jeszcze w sierpniu Łódź prowadziła testy autobusu napędzanego wodorem, obsługującego linie 55 i 77. Wówczas, obok Gdańska, była to druga polska metropolia, która decydowała się na takie badania.

W nocy z wtorku 28 listopada na środę 29 listopada, autobus marki MAN Lion’s City E zawitał do Łodzi. Ten nowoczesny pojazd nie tylko jest ekologiczny, ale również został uhonorowany tytułem Międzynarodowego Autobusu Roku 2023. Nagrodę wręczono podczas targów e-mobilności IAA Transportation 2022, które odbyły się w Hanowerze.

Producent pojazdu deklaruje, że autobus jest w stanie pokonać dystans do 350 kilometrów na jednym ładowaniu. Dodatkowo, wyposażony jest w system odzyskiwania energii podczas hamowania oraz najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa. MPK Łódź planuje testować nowy nabytek do połowy grudnia i zachęca pasażerów do podzielenia się opiniami o jeździe tym ekologicznym pojazdem.