Łódź – najciekawsze zabytki!

Łódź to jedno z największych miast na terenie naszego kraju, które przez wieki pełniło niezwykle istotną funkcję, będąc – swego czasu – jednym z największych ośrodków przemysłu włókienniczego w samym tylko imperium rosyjskim i istnym wręcz potentatem włókienniczym. Historia tego miasta sięga roku 1423, kiedy to zostało założone przez króla polskiego, Władysława Jagiełłę. Od momentu założenia miasto to było niezwykle istotnym ośrodkiem handlowym, głównie za sprawą tego, że położone jest nad wieloma rzekami, z czego aż 18 przepływa przez samo miasto – chociaż potencjał ten nie został do końca wykorzystany, a samo miasto zaczęło się na dobre rozwijać dopiero w XIX wieku. Żartobliwie można więc stwierdzić, że miasto to liczy sobie tak naprawdę zaledwie 200 lat.

Dzielnica Bałuty.

Bałuty nie cieszą się dobrą sławą, toteż większość osób omija tę konkretną dzielnicę. Jednak to właśnie tutaj możemy znaleźć, między innymi, Muzeum Historii Miasta Łodzi, Muzeum Sztuki Współczesnej czy słynną Manufakturę.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Kościół ten wybudowany został w 1888 roku, a jego architektura przedstawia styl neogotycki. Bez większych wątpliwości – jest to jeden z najpiękniejszych budynków w całym mieście. Również i jego wnętrze jest niezwykle bogate, w środku znaleźć możemy, między innymi, płaskorzeźbę Chrystusa w Ogrójcu.

Księży Młyn.

Księży Młyn to jeden z największych zespołów mieszkalno – fabrycznych, który powstał w XIX z inicjatywy Karola Scheiblera, najbogatszego mieszkańca miasta i przemysłowcy. W skład tego obiektu wchodzą wzbudzające podziw budynki, takie jak szkoła, remiza, domy robotnicze czy fabryki.

Autoryzowany Serwis Fiat Łódź poleca swoje usługi.