Kolej Dużych Prędkości w Łodzi

W nieodległej przyszłości Łódź może doczekać się całkiem nowych linii kolejowych. Przez najbliższe lata czeka nas wielka rewolucja transportowa. Pojawi się tunel podziemny, który połączy najważniejsze łódzkie dworce. Dzięki niemu będzie możliwe stworzenie również szybkich połączeń kolejowych między Łodzią, Warszawą, Wrocławiem i Poznaniem.

Kolej Dużych Prędkości pojedzie przez Łódź

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze pociągi Kolei Dużych Prędkości pojadą przez Łódź już za kilka lat. Te lata będą obfitowały w ogromne rewolucje transportowe w Łodzi. Dzięki nim ma zostać ułatwiona komunikacja w mieście, ale również połączenia z innymi miastami. Już teraz trwają prace nad modernizacją łódzkiej sieci tramwajowej, niedługo zacznie się remont jednej z zajezdni tramwajowych – Chocianowic. Jednak najważniejszymi inwestycjami transportowymi w naszym mieście są z pewnością tunel podziemny, który połączy łódzkie dworce i Warszawę, Wrocław i Poznań. Tunel ma ułatwić mieszkańcom Łodzi zarówno poruszanie się po mieście, jak i podróżowanie poza jego granice. Prace nad tunelami już trwają. Od jakiegoś czasu pod łódzkimi ulicami pracują specjalne maszyny, które drążą tunele. Jednym tunelem będą poruszać się pociągi tradycyjne, przez drugi przejeżdżać będzie Kolej Dużych Prędkości. Pojawią się dzięki niej nowe linie kolejowe, które połączą ze sobą Warszawę Zachodnią i Łódź, przez Centralny Port Komunikacyjny (warto przypomnieć, że to ogromne lotnisko, które powstanie pomiędzy Łodzią a Warszawą).

Jakie trasy w ramach Kolei Dużych Prędkości?

Aktualnie prowadzone są konsultacje w sprawie przebiegu tras Kolei Dużych Prędkości. 30. września, w sprawie połączenia Łodzi z Warszawą i Centralnym Portem Komunikacyjnym ma odbyć się spotkanie. W jego trakcie zostaną zaprezentowane możliwe przebiegi trasy. Spotkanie odbędzie się w formie konsultacji społecznych. Wszystkie propozycje opublikowane będą również w Internecie, w specjalnej ankiecie. Kolej Dużych Prędkości ma pojechać również w przeciwnym kierunku, czyli do Wrocławia. Dzięki niej, będziemy mogli dostać się do stolicy Dolnego Śląska w około 1 godzinę 10 minut, do Warszawy natomiast będziemy jechać 45 minut, a do Centralnego Portu Komunikacyjnego około pół godziny. Kolej Dużych Prędkości ma poruszać się z prędkością 250 km na godzinę. Z pewnością będzie to duże ułatwienie dla podróżujących i zachęta, bo zrezygnować z podróży samochodem na rzecz podróży pociągiem.