Jak często chodzić do stomatologa?

Zdrowe i zadbane zęby to gwarancja pięknego uśmiechu oraz lepszego samopoczucia. Warto więc o nie dbać, by jak najdłużej mogły spełniać swoje funkcje. Codzienne szczotkowanie jednak nie wystarczy, ponieważ z pozoru zdrowe zęby, mogą psuć się od środka i początkowo nie dawać żadnych objawów. Tego typu zmiany z pewnością wyłapie dentysta. Jak często więc odwiedzać stomatologa?

Kontrolne wizyty u stomatologa

Wizyty kontrolne u stomatolog Łódź powinny odbywać się co 6-12 miesięcy, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. Podczas rutynowego przeglądu dentysta oceni stan uzębienia i wprawnym okiem wyłapie wszelkie nieprawidłowości. Pokaże również, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się próchnicy.

Jeśli dokładne oględziny zębów nie wystarczą, wówczas można wykonać zdjęcie radiologiczne, by w porę wyłapać ubytki i szybko podjąć odpowiednie kroki. Gdy zachodzi taka potrzeba, lekarz może zalecić wizyty kontrolne częściej, niż co pół roku.

W celu dokonania pełnej diagnozy dentyści korzystają z nowoczesnych technologii i zlecają wykonanie tomografii komputerowej czy rentgena. Dzięki takim udogodnieniom, mogą szybko interweniować i zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się próchnicy i pogłębianiu ubytków.

Sposoby leczenia zębów u stomatologa

Z uwagi na stosowanie indywidualnego podejścia do pacjenta, metody leczenia są dobierane odpowiednio do jego potrzeb i oczekiwań. Stomatolodzy używają wysokiej jakości materiałów wypełnieniowych, jak żywice kompozytowe, czy porcelana. Daje to możliwość jak najlepszego dopasowania do naturalnego kolorytu uzębienia i pełnego usatysfakcjonowania pacjenta.

Koszt leczenia jest ustalany na podstawie wielkości ubytku oraz sposobu jego wypełnienia. Stomatolog ma do dyspozycji wypełnienie glasjonomerowe, czy też światłoutwardzalne. Do każdego można oczywiście zastosować znieczulenie, by pacjent odczuwał jak najmniejszy dyskomfort.

Oprócz leczenia ,dentysta może wykonać takie zabiegi jak: higienizacja zębów, leczenie kanałowe, odbudowanie koron zębowych, czy też udzielić porad w zakresie profilaktyki.

Strach przed stomatologiem

Jeśli wizyta u stomatologa i leczenie zębów kojarzy się wyłącznie z bólem, czas przełamać ten stereotyp. Odpowiedni specjalista z pewnością otoczy doskonałą opieką, a także udzieli kompleksowej i fachowej pomocy.

Systematyczne kontrole stomatologiczne niosą ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim pozwalają na wczesne wyłapanie ubytków i zdiagnozowanie stanów zapalnych. Ponadto w gabinecie stomatologicznym można pozbyć się płytki nazębnej i kamienia. Dentysta doradzi również w kwestii właściwej higieny jamy ustnej i udzieli wskazówek, dotyczących szczotkowania zębów, używania nici dentystycznej, odpowiedniej diety oraz unikania szkodliwych nawyków.

Regularne wizyty u stomatologa, odpowiednia dbałość o higienę jamy ustnej, właściwa dieta i odpowiedni styl życia, z pewnością przyniosą oczekiwane efekty. Są nimi zdrowe, zadbane zęby, które ochoczo można eksponować podczas uśmiechu.