Dokąd na jesienny spacer – łódzkie parki i zieleńce

Jesień to wyjątkowo piękna pora roku. Oprócz deszczowych dni zdarzają się również te, które nazywamy „polską, złotą jesienią”, ze względu na otaczające nas wkoło kolory mieniące się w jesiennym słońcu. Każdy taki dzień warto w pełni wykorzystać i spędzić go na świeżym powietrzu. W Łodzi jest mnóstwo przepięknych parków i zieleńców, które doskonale sprawdzą się na długi, rodzinny, jesienny spacer. Poniżej znajdziecie nasze propozycje miejsc, do których warto wybrać się na przechadzkę.

Park na Zdrowiu, czyli park im. Józefa Piłsudskiego

Popularny park im. Józefa Piłsudskiego, potocznie nazywany parkiem na Zdrowiu to największy park w Łodzi i jeden z większych w całej Europie. Powierzchnia parku to prawie 170 hektarów. To doskonałe miejsce na spacer dla całej rodziny. W parku znajduje się łódzki Ogród Zoologiczny oraz Ogród Botaniczny. Największą atrakcją dla dzieci jest nowoczesny i bardzo rozbudowany plac zabaw, który mieści się na terenie dawnego Lunaparku. Na placu zabaw znajdziemy huśtawki, park linowy, ogromne zjeżdżalnie i przyciągającą mnóstwo zainteresowanych tyrolkę. Dodatkowo w parku na Zdrowiu znajduje się specjalna ścieżka dla biegaczy, boiska, miejsca do gry w ping ponga oraz wydzielone miejsca do grillowania. W parku jest 18 drzew uznanych za pomniki przyrody, a część jego terenu jest obiektem chronionym (rezerwat przyrody Polesie Konstantynowskie).

Łagiewniki

Łagiewniki, a konkretniej Las Łagiewnicki, stanowią część Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. To jeden z największych lasów miejskich w Europie, który zajmuje powierzchnię ponad 1200 hektarów. To doskonały teren na długi, jesienny spacer. W Łagiewnikach znajdują się dwie zabytkowe kapliczki. Każdy kto marzy o chwili relaksu nad wodą może odpocząć na plaży lub na terenach otaczających zbiorniki wodne – Arturówek. W pobliżu stawów znajduje się zaplecze gastronomiczne, gdzie można zjeść obiad, lody, gofry i inne przekąski.

Stawy Jana i Stawy Stefańskiego

Kolejne dwa miejsca doskonałe na spacer to Stawy Stefańskiego i Stawy Jana. Pierwsze znajdują się przy ulicy Rudzkiej. Stawy, które tam powstały są poszerzeniem rzeki Ner. Przy stawach Stefańskiego znajduje się beach bar, w którym można zjeść ciepły posiłek oraz wynająć kajaki lub rowerek wodny. Wokół stawów została poprowadzona ścieżka rowerowa doskonała do jazdy na rolkach. Przy ścieżce znajdują się także wyznaczone miejsca do grillowania ze specjalnymi murowanymi grillami oraz małe place zabaw i siłownie zewnętrzne.

Uroczysko Lublinek

Uroczysko Lublinek to las komunalny, który znajduje się w okolicach łódzkiego lotniska i osiedla Retkinia. Znajdują się tam zbiorniki wodne i specjalnie zaaranżowane ścieżki idealne na długie spacery. Z uroków Lublinka bardzo często korzystają również miłośnicy wędkarstwa oraz fani zbierania grzybów. To wspaniałe miejsce na rodzinny piknik i na podziwianie uroków przyrody.

Powyższe propozycje to jedynie kilka z wielu parków miejskich i zieleńców. W Łodzi fani spacerów znajdą dużo więcej miejsc, w których można spędzić czas na świeżym powietrzu. W innych parkach znajdują się również miejsca do grillowania, nowoczesne place zabaw dla dzieci i siłownie zewnętrzne.