Akcja rewitalizacja. Remont fabryki „Wigencja”

Nadszedł czas na kompleksowy remont budynku po dawnej fabryce Wigencja. Kompleks pofabryczny obejmuje kilka budynków, wpisanych do miejskiego rejestru zabytków, umiejscowionych przy ulicy Sienkiewicza 75/77, w bezpośrednim sąsiedztwie Off Piotrkowska Center. Budynek, dzięki remontowi odzyska dawną świetność i stanie się nową siedzibą Teatru Pinokio oraz Centrum Sztuki Współczesnej dla Dzieci i Młodzieży.

Rewitalizacja budynku i przestrzeni

Jedno spojrzenie wystarczy by stwierdzić, że kompleks pofabryczny zasługuje i wymaga całkowitego remontu. Fabryka zostanie całkowicie wyremontowana i odnowiona, ale ma zachować swój dotychczasowy styl i charakter. Dzięki przeprowadzonym pracom remontowym ma powstać przejście z ulicy Sienkiewicza bezpośrednio na OFF Piotrkowską. Warto również wspomnieć o tym, że rewitalizacja nie będzie dotyczyć jedynie kompleksu pofabrycznego, ale także terenów zielonych wokół. Wykonawcy zachowają całą roślinność istniejącą do tej pory, a dodatkowo dosadzą nowe drzewa i krzewy. Cała przestrzeń po ukończeniu modernizacji ma stanowić wspólną, integralną całość. Remont budynku zakończy się pod koniec 2022 roku. Jest to jedna z droższych inwestycji rewitalizacyjnych. Kompleksowy remont budynku i przestrzeni wokół pochłonie prawie 42 mln zł. Wykonawcą remontu jest firma Mostostal Warszawa.

Co znajdzie się w budynku dawnej fabryki?

Do budynku dawnej fabryki przeniesie się Teatr Pinokio, który swoją działalność w nowej lokalizacji ma rozpocząć jesienią 2023 roku.  Jakiś czas temu władze Teatru dowiedziały się o konieczności zmienienia miejsca i wyprowadzenia się z ulicy Kopernika, ponieważ zgłosił się spadkobierca, do którego należy gmach. W Wigencji znajdzie się zarówno mała, jak i duża scena Teatru Pinokio. Oprócz Teatru w kompleksie pofabrycznym powstanie Centrum Sztuki Współczesnej dla Dzieci i Młodzieży. Znajdą się w nim pracownie artystyczne, które mają być dostępne dla wszystkich uzdolnionych, młodych ludzi pragnących rozwijać swój talent. Dzieci i młodzież będą mieć możliwość skorzystania z rad i pomocy profesjonalnych instruktorów. W przestrzeni pofabrycznej będą również takie miejsca jak biblioteka, czy księgarnia nastawiona na najmłodszych odbiorców. Pozostała przestrzeń zostanie wygospodarowana na strefę gastronomiczną, w której powstanie restauracja.