Zajezdnia Chocianowice doczeka się remontu

Już niedługo czeka nas remont zajezdni Chocianowice. 20 września została podpisana umowa z wykonawcą, który podejmie się modernizacji. Dzięki niej, zajezdnia, która została zbudowana w 1901 roku będzie jedną z nowocześniejszych. Remontu podejmie się firma Budimex, a całość będzie kosztowała ponad 136 milionów złotych i potrwa do końca 2023 roku.

Remont zajezdni Chocianowice

Zajezdnia Chocianowice istnieje od 1901 roku. Zaraz po jej wybudowaniu, zajezdnia odpowiadała za obsługę trasy Pabianice – Łódź. Jednak z czasem doszły kolejne trasy. Aktualnie 120-letnia zajezdnia wymaga kompleksowego remontu. Dzięki podpisanej umowie z firmą Budimex, taka inwestycja będzie możliwa. Modernizacja i remont zajezdni obejmie zarówno teren zewnętrzny jak i wewnętrzny. Projekt przewiduje między innymi odnowienie elewacji budynku oraz wymianę okien. Przy wjeździe na teren zajezdni pojawią się całkiem nowe bramy wjazdowe. Całkowicie zostanie odnowione wnętrze hali zajezdni. Kompleksowy remont przejdzie również torowisko w zajezdni. Wszystkie tory zostaną wymienione na nowe wraz z siecią trakcyjną. Dzięki temu pracownicy zajezdni będą mieli możliwość przestawiania tramwajów, bez wyjeżdżania nimi poza teren zajezdni. Modernizacji zostanie poddany także układ zasilania i stacja transformatorowa. Wykonawca ma również wybudować portiernię, zadbać o drogi dojazdowe na terenie zajezdni i zapewnić kompleksowe oświetlenie całego terenu. Hala zajezdni zostanie rozbudowana, dzięki czemu jej powierzchnia po ukończonym remoncie zajmie ponad 5200 metrów kwadratowych.

Koszt inwestycji i plany „na później”

Całą inwestycja ma zakończyć się pod koniec 2023 roku. Taki termin ustalono w umowie z firmą Budimex. Warto przypomnieć, że Budimex ma za sobą już wiele modernizacji i remontów zakończonych sukcesem. Odpowiada między innymi za Monopolis oraz jeden z wydziałów Politechniki Łódzkiej. Aktualnie ta firma zajmuje się również budową obwodnicy Łodzi. Koszt modernizacji i remontu zajezdni Chocianowice to ponad 136 milionów złotych. Część funduszy na remont pochodzi z dotacji z Unii Europejskiej. Po zakończonej modernizacji, do zajezdni Chocianowice mają trafić nowe tramwaje – Moderusy Gamma. To jedne z najbardziej nowoczesnych tramwajów – niskopodłogowe, z klimatyzacją i przystosowane do potrzeb mieszkańców.