Uroczystość Bożego Ciała i jej wpływ na Łódź

8 czerwca, w czwartek, obchodzona jest uroczystość Bożego Ciała, która ma swoje korzenie w średniowieczu, a do Polski przybyła w XVI wieku. W ten dzień wierni katolicy uczestniczą w procesjach przechodzących przez ulice miast, zatrzymując się przy czterech ołtarzach, gdzie czytane są ewangelie. Dla katolików uczestnictwo we mszy tego dnia to obowiązek.

W Łodzi większość parafii organizuje indywidualne procesje na terenie swojej parafii. Arcybiskup metropolita łódzki Grzegorz Ryś będzie celebrował mszę o godzinie 10 w kościele Matki Boskiej Zwycięskiej przy ulicy Łąkowej. Następnie ruszy eucharystyczna procesja do czterech ołtarzy usytuowanych przy ulicach Mickiewicza i Piotrkowskiej, a jej zakończenie odbędzie się przy archikatedrze. Procesja ta jest nazywana centralną, a inne parafie w Śródmieściu, takie jak jezuici i dominikanie przy ulicy Sienkiewicza, zachęcają do wzięcia w niej udziału.

Z powodu uroczystości Bożego Ciała w Łodzi wystąpią tymczasowe zatrzymania i modyfikacje tras komunikacji miejskiej. W godzinach 11:00-13:30 zmienione zostaną trasy linii 2AB, 3B, 11 i 19, natomiast w godzinach 11:00-11:30 zmianie ulegnie trasa linii 65AB. Dodatkowo uruchomiona zostanie specjalna autobusowa linia Z2. W piątek, 9 czerwca, większa część łódzkich linii autobusowych i tramwajowych będzie funkcjonować według sobotniego rozkładu jazdy.