Tramwaje miejskie powrócą na ulicę Niższą w Łodzi dzięki modernizacji kolejnej części al. Śmigłego-Rydza

Szereg firm przystąpiło do ważnej inwestycji drogowej, która pozwoli na powrót tramwajów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego (MPK) w Łodzi na ulicę Niższą. Modernizacja dotyczy kolejnego odcinka al. Śmigłego-Rydza oraz ulicy Niższej. Projekt polega na przebudowie fragmentu al. Śmigłego Rydza od ul. Dąbrowskiego aż do ul. Broniewskiego i dalsze prace będą prowadzone na ul. Niższej aż do skrzyżowania z ul. Śląską.

W ramach inwestycji zaplanowano również renowację wlotów w ul. Broniewskiego. Całkowita długość odcinka poddanego przebudowie wynosi 1,1 km. Aby zrealizować ten ambitny projekt, zgłosiło się siedem przedsiębiorstw, które złożyły oferty finansowe w zakresie od 76,427 mln zł do 103,977 mln zł. Obecnie trwa proces analizy tych ofert i w ciągu najbliższych tygodni oczekuje się podpisania umowy z wykonawcą projektu. Planowany termin rozpoczęcia prac to okres wakacyjny, a całość inwestycji ma potrwać 17 miesięcy od momentu podpisania umowy.

Powodem, dla którego ta inwestycja jest tak ważna, jest to, że po jej zakończeniu tramwaje MPK wrócą na cały przebudowany odcinek, po którym nie kursowały od 2018 roku. Projekt modernizacji będzie podobny do obecnie prowadzonych prac przy al. Śmigłego Rydza od ul. Przybyszewskiego do ul. Dąbrowskiego. Prace obejmują przebudowę jezdni, chodników, ścieżek rowerowych i torowiska. Dodatkowo, nowa pętla tramwajowa zostanie wyposażona w specjalny pas dla autobusów. W ramach renowacji zaplanowano również instalację nowego oświetlenia i sygnalizacji świetlnej oraz nasadzenie nowej zieleni.