Szykowanie paczek do przeprowadzki. Jak się spakować i nie zwariować?

„Przeprowadzka” to słowo, które wywołuje nieprzyjemne dreszcze u wielu osób. Panujący chaos i bałagan często wzmagają lęk o bezpieczeństwo swojego dobytku. Jednak wystarczy go odpowiednio spakować, aby dotarł do nowej lokalizacji w nienaruszonym stanie. Czytaj dalej, a podpowiemy Ci jak zabrać się za pakowanie dobytku przed przeprowadzką!

Zaplanuj każdy swój krok

To normalne, że praktycznie każdej przeprowadzce towarzyszy stres, a zdenerwowani często nie jesteśmy w stanie logicznie myśleć. Dlatego kilka dni wcześniej, zanim ruszy cała przeprowadzkowa machina, zaplanuj sobie każdy etap przeprowadzki, krok po kroku. Ułożenie odpowiedniego planu dla całego procesu pomoże Ci zaoszczędzić sporo nerwów i przy okazji uniknąć wielu błędów – a to szczególnie ważne, ponieważ niektóre z nich mogłyby skończyć się katastrofą.

Zaopatrz się w niezbędne materiały

Na Twojej liście powinny się znaleźć materiały niezbędne do bezpiecznego spakowania Twojego dobytku. Niezależnie od tego, czy szykujesz się do przeprowadzki biur, czy przeprowadzki mieszkań do pakowania z całą pewnością potrzebne Ci będą: kartony i szeroka taśma klejąca, woreczki strunowe (na mniejsze przedmioty), a także, do zabezpieczenia rzeczy delikatnych, folia bąbelkowa.

Ilość materiałów (w szczególności kartonów) zależy głównie od liczby przeprowadzających się osób oraz posiadanych przedmiotów. Oczywiste jest bowiem, że jeśli jesteś singlem, który posiada zaledwie małą biblioteczkę książek, parę kuchennych utensyliów, ubrania i kilka bibelotów, spakujesz się w parę kartonów. Jeśli jednak masz do przeprowadzenia całą swoją rodzinę, wraz ze zwierzętami i zbierany 20 lat dobytek… potrzebna będzie większa ilość materiałów do pakowania.

Jak zdobyć kartony? Możesz je oczywiście kupić np. w sklepie budowlanym lub z artykułami papierniczymi, ale możesz również obejść okoliczne sklepy i supermarkety i poprosić o pudła, np. po bananach. Pamiętaj jednak, że takie pudła mogą posiadać specyficzny zapach i kurz, a to z kolei przysporzy Ci nowych problemów, na nowej już lokalizacji. Również niezbyt przydatne będą za cienkie kartonowe pudełka, bo jeśli włożysz do nich za dużo – mogą się po prostu rozerwać.

Dlatego lepszym rozwiązaniem jest zamówienie specjalnych, wytrzymałych kartonów z firmy oferującej usługi przeprowadzek, takiej jak np. https://www.autor.pl/oferta. Firma ta nie tylko organizuje profesjonalne przeprowadzki firm i mieszkań, ale także na życzenie klienta dostarcza wszelkie niezbędne do przeprowadzki materiały.

Dobrym pomysłem jest również przygotowanie dyspensera do taśmy klejącej. Przyśpieszy to oklejanie kartonów, a przy okazji unikniesz ciągłego plątania się taśmy. Spakowane kartony powinny być opisane, ponieważ dzięki temu będziesz mógł lepiej zorganizować pracę przy ich rozpakowywaniu.

Zaczynamy pakowanie…

Sam proces pakowania również powinien przebiegać w sposób przemyślany. Pakowanie zacznij od schowania rzeczy najmniej potrzebnych. Nie zapomnij również o tym, że ciężkie rzeczy powinny się znaleźć na dnie kartonów, natomiast lekkie i kruche na ich szczycie (nie zapomnij też o dodatkowym zabezpieczeniu folią bąbelkową, papierem lub styropianem szczególnie podatnych na stłuczenie przedmiotów, np. szklanych figurek, filiżanek itp.). Staraj się też nie zostawiać luzów w kartonie — przemieszczające się wewnątrz przedmioty mogą ulec uszkodzeniu.

Książki są dosyć ciężkie, a jeśli masz ich dużo, nie zapełniaj nimi całego kartonu, tylko miksuj je z innymi przedmiotami, w przeciwnym razie ryzykujesz uszkodzenie kartonu. Oznaczaj dodatkowo pudła zawierające kruche przedmioty. Nie zapomnij też o dokładnym opisaniu pudeł – zarówno notując ich zawartość, jak i miejsce czy pokój, do którego mają trafić, np. „Szklanki, talerze – KUCHNIA”, „Pamiątki – SALON” itp. Ułatwi to ułożenie pudeł w nowym miejscu (zarówno Tobie, jak i ekipie przeprowadzkowej, jeśli na taką się zdecydujesz) i pomoże Ci szybko znaleźć najpotrzebniejsze przedmioty, zanim zupełnie się rozpakujesz.

Przy pakowaniu sprzętu AGD i RTV pamiętaj iż powinien on być umieszczony i przewożony w pozycji zalecanej przez producenta. W ten sposób unikniesz ewentualnych uszkodzeń elektroniki.