Seniorzy czytają dzieciom

Wspólne czytanie to doskonały sposób na budowanie międzypokoleniowych relacji, które przynoszą radość zarówno młodszym, jak i starszym uczestnikom. Tak o swojej inicjatywie mówią wszyscy zaangażowani. Chodzi o inicjatywę „Seniorzy czytają przedszkolakom”.

Wspólne dobro

Seniorzy z Dziennego Domu Seniora „Senior+” prowadzonego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi odwiedzają pobliskie Przedszkole Sióstr Nieustającej Pomocy i czytają dzieciom bajki, opowiadania i wiersze. Współpraca sąsiedzka między domem seniora a przedszkolem rozpoczęła się niedługo po uruchomieniu pierwszego obiektu w odnowionej kamienicy, czyli pod koniec 2021 roku (wcześniej przedszkole współpracowało z już nieistniejącym Domem Dziennego Pobytu przy ul. Kościuszki 29, którego seniorzy teraz są częścią ośrodka przy ul. Sienkiewicza 79). Były wzajemne wizyty, jasełka i kolędy, dekorowanie choinki, a także integracyjny piknik z grami i poczęstunkiem. Na początku tego roku zakres działań został rozszerzony o spotkania czytelnicze dla przedszkolaków i seniorów.

Czytanie ma same korzyści

Seniorzy z Łodzi nie potrzebują przekonywania, że czytanie na głos to jedna z najlepszych inwestycji w przyszłość najmłodszych, a jednocześnie rozwija i pobudza wyobraźnię i pomaga w zdobywaniu wiedzy.