Sąd Okręgowy w Łodzi unieważnił wybory burmistrza Brzezin

Łódzki Sąd Okręgowy podjął decyzję o unieważnieniu wyborów na stanowisko burmistrza Brzezin. W związku z tym wyborcy będą musieli wziąć udział w ponownej drugiej turze.

Sąd dziś złożył wyrok o nieważności drugiej tury wyborów, usunął mandat aktualnego burmistrza Brzezin, Dariusza Guzka, i wezwał do przeprowadzenia nowego głosowania.

Jedno z postępowań sądowych dotyczyło protestu wyborczego złożonego przez Daniela Szymczyka, jednego z kandydatów. Protest ten był skierowany przeciwko rzekomym nieprawidłowościom w procesie zliczania głosów po pierwszej turze wyborów.

Sędzia Katarzyna Wesołowska-Zdubniewek powiedziała: „Podczas obliczania wyników głosowania przez Obwodową Komisję Wyborczą numer 5 w Brzezinach, dwóm kandydatom – Danielowi Szymczykowi i Danielowi Nawrockiemu przypadkowo przypisano niepoprawną liczbę głosów. Członkowie komisji przyznali się do błędu przed przedstawicielem komitetu wyborczego. Ten błąd w zliczaniu doprowadził do nieprawidłowego ustalenia, kto powinien kandydować na burmistrza Brzezin w drugiej turze wyborów”.

Po ponownym przeliczeniu głosów okazało się, że Daniel Szymczyk zdobył 1284 głosów, a nie 1184 – jak wcześniej podano w protokole komisji wyborczej. To właśnie on, a nie Ilona Skipor, miał prawo przejść do drugiej tury wyborów. „Bardzo oczekiwałem na taką decyzję i jestem bardzo zadowolony, że po tych trzech miesiącach prawda wyszła na jaw” – skomentował decyzję sądu Daniel Szymczyk.