Przebudowa dworca Łódź Kaliska: nowoczesny obiekt oczami

Rozpoczyna się modernizacja dworca kolejowego Łódź Kaliska, dzięki inwestycji opiewającej na kwotę ponad 56 milionów złotych, pochodzących z budżetu państwa. Przebudowa ma na celu stworzenie nowoczesnego obiektu, spełniającego wszystkie standardy oraz stanowiącego część tunelu średnicowego.

Minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda, wyraził swoje przekonanie, że lata świetności dworca minęły, a jego całkowita przebudowa sprawi, że stanie się on niezwykle przyjaznym miejscem dla podróżnych oraz „kolejowym oknem na świat” dla zachodniej części miasta.

Cała inwestycja ma zostać zakończona w ciągu jednego roku. Na czas przebudowy zostanie uruchomiony kontenerowy dworzec tymczasowy, który zapewni bieżącą obsługę pasażerów.

Modernizacja pobudowana jest ze środków pochodzących w całości z budżetu państwa. Z dotychczasowej konstrukcji budynku zostaną zachowane tylko niektóre ściany. Obiekt będzie charakteryzował się prostą bryłą, dużą ilością przeszkleń od strony placu przydworcowego i parkingu, a także elewacją wykonaną z łatwej w utrzymaniu miedzi oksydowanej. Na parterze znajdą się strefy przeznaczone dla podróżnych, takie jak kasy biletowe, poczekalnia czy lokale komercyjne. Natomiast pierwsze piętra obu skrzydeł będą służyć spółkom kolejowym.

W ramach modernizacji, budynek zostanie wyposażony w nowoczesne instalacje, takie jak wyświetlacze informujące o przyjazdach i odjazdach pociągów, biletomaty czy windy. Ponadto, dworzec będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, poprzez wprowadzenie różnych udogodnień, takich jak ścieżki prowadzące, plany i tabliczki w alfabecie Braille’a.