Muzeum Sztuki w Łodzi. Pałac Herbsta

Pałac Herbsta i znajdujące się tutaj Muzeum Sztuki jest miejscem niezwykłym, posiadającym swoją unikalną historię. Wnętrza są bogato zdobione i zachwycają przepychem. Miejsce to warto poznać od każdej strony i wzbogacić swoje doświadczenia o naprawdę niesamowite sale i dzieła sztuki.
 

Historia Pałacu Herbsta

 
Historia pałacu kręci się wokół losów rodziny Herbstów i Scheiblerów. Budowa rozpoczęła się około 1875 roku. Miała ona służyć przyszłemu małżeństwu Matyldy Scheibler i Edwardem Herbstowi. Miejscem budowy są okolice Księżego Młyna, który był własnością rodziny Scheiblerów. Jest to ogromna willa w stylu neorenesansowym.
 
Pałac był jednym z zabudowań, które stworzono w Księżym Młynie, który stał się samodzielną osadą, produkującą tkaniny. Do teraz rozmach przedsięwzięcia robi wrażenie. Na terenie Młyna znajdują się między innymi mieszkania, zakłady, szkoła oraz szpitale.
 
Rodzina posiadała wille aż do 1942 roku, kiedy to wszyscy jej członkowie opuścili Łódź. Po zakończeniu II WŚ rezydencja pełniła różne funkcje. Działał tu ośrodek szkolenia, dom pomocy dla nerwowo chorych, czy siedziba ORMO. Przez lata nieremontowany pałac niszczał i tracił na dawnej świetności. Brak odpowiedniej konserwacji i opieki odcisnął swoje piękno na tych historycznych murach.
 
Po tym czasie pałac przeszedł w ręce Muzeum Sztuki, które wyremontowało obiekt i od tegoż czasu udostępnia go zwiedzającym. Muzeum zapewnia również wiele atrakcji an terenie. Organizowane są tu wystawy czasowe, wernisaże i lekcje.
 

Co zobaczymy w muzeum?

 
W obiekcie możemy oczywiście zwiedzić Muzeum Pałac Herbsta – dom historyczny, który prezentuje wnętrza oraz architekturę tego miejsca. Na terenie znajduje się również wystawa „Herbstowie. Historie niedokończone”, która pokazuje ciekawe dzieje tej rodziny związanej z przemysłem włókniarskim. Na miłośników sztuki czeka wystawa sztuki dawnej, gromadząca dzieła, które przez lata uświetniały pałac.