Łódź otworzyła pierwszą publiczną łaźnię dla osób bezdomnych

Zbliża się zima, która jest niezwykle trudnym okresem dla osób bezdomnych. Nie wszyscy mają możliwość skorzystania z miejsca w noclegowni, w której mogą zjeść ciepły posiłek, wykąpać się i uprać swoje ubrania. Dla takich osób powstała pierwsza mobilna łaźnia. Znajduje się przy skrzyżowaniu ulicy Sarniej z aleją Piłsudskiego, w pobliżu świetlicy dla osób w kryzysie bezdomności Towarzystwa Opieki im. Brata Alberta. Łaźnia będzie czynna minimum przez pół roku, a każdy potrzebujący będzie mógł z niej skorzystać za darmo. Całe przedsięwzięcie było możliwe dzięki wolontariuszom oraz hojnym sponsorom, którzy podarowali środki na sfinansowanie tego projektu.

Mobilna łaźnia dla osób w kryzysie bezdomności

Mobilna łaźnia znajduje się w dwóch kontenerach, które zostały specjalnie dostosowane do funkcji, którą pełnią. Są ogrzewane i mają dostęp do bieżącej wody. Łaźnia to w sumie dwa kontenery o łącznej powierzchni 36 metrów kwadratowych. W łaźniach znajdują się toalety oraz prysznice podzielone na damski i męski. Każda osoba, która będzie chciała skorzystać z łaźni otrzyma potrzebne środki czystości oraz czyste ubrania. W łaźni znajduje się także pralka, w której osoby w kryzysie bezdomności mogą wyprać swoje rzeczy. Z łaźni będzie można skorzystać w dni robocze, w godzinach od 10 do 16. Każdy kto będzie chciał się wykąpać czy wyprać swoje rzeczy otrzyma niezbędną pomoc. Musi jednak zgłosić się wcześniej do wolontariuszy, którzy wręczą mu specjalny bilet umożliwiający skorzystanie z łaźni. Bilety mają zapobiec tworzenia się kolejek.

Bezdomni w Łodzi

Na podstawie prowadzonych badań udało się ustalić, że obecnie w Łodzi jest około 1000 osób bezdomnych. Tylko niewielka ich część ma zapewnione miejsce w specjalnych noclegowniach i schroniskach. Dlatego tak ważne jest tworzenie takich miejsc jak mobilna łaźnia. Wiadomo, że ta przy świetlicy im. Brata Alberta będzie działać minimum pół roku. Jednak przy pomocy wolontariuszy i wsparciu mieszkańców naszego miasta jest szansa na przedłużenie jej działalności oraz stworzenie kolejnych takich punktów. Wszystkie osoby, które chcą w jakiś sposób pomóc mogą przekazywać  niepotrzebne ubrania, ręczniki, a także środki czystości, które mogłyby wykorzystać osoby w kryzysie bezdomności. Działanie łaźni nadzorować będą wolontariusze z organizacji „Zupa na Pietrynie”, Caritas i Towarzystwo Pomocy im. Brata Alberta. Pokryciem kosztów funkcjonowania łaźni ma zająć się MOPS, który opłaci rachunki za wodę, prąd, a także ogrzewanie kontenerów.