Kiedy warto zdecydować się na kasację samochodu?

Kasacja, czyli legalne wycofanie samochodu z eksploatacji, jest korzystnym rozwiązaniem w wielu sytuacjach. Na złomowanie decydują się bowiem nie tylko właściciele pojazdów uszkodzonych w wyniku wypadku, ale także aut niesprawnych bądź niespełniających już określonych oczekiwań. Co sprawia, że mieszkańcy Łodzi lub innych miast decydują się na kasację?

Zły stan techniczny a bezpieczeństwo

Po wielu latach eksploatacji i setkach tysięcy przejechanych kilometrów samochody zwykle wymagają coraz częstszych oraz kosztowniejszych napraw na przykład układu zawieszenia czy silnika. Brak regularnej konserwacji lub wymiany zużytych elementów mechanicznych zagraża bezpieczeństwu kierowcy, pasażerów bądź innych uczestników ruchu drogowego. Z tego powodu wieloletnie auta, z bardzo wysokim przebiegiem, jak również modele w znacznym stopniu zniszczone podczas kolizji, najlepiej poddać złomowaniu, a otrzymane za nie środki wykorzystać na zakup nowego samochodu.

Wysokie koszty eksploatacji

Koszty utrzymania auta to bez wątpienia podstawowe kryterium, na które zwracają uwagę właściciele pojazdów. Większość osób pragnie jak najrzadziej odwiedzać warsztat naprawczy oraz nie wydawać fortuny na zużyte części. Kiedy okazuje się, że stary samochód co kilka tygodni wymaga kosztownych prac serwisowych, a jego komponenty są wyjątkowo drogie – warto rozważyć jego złomowanie lub wymianę na model tańszy w utrzymaniu. Kasacja zapobiegnie także konieczności opłacania obowiązkowego ubezpieczenia, które należy opłacać zarówno za sprawne, jak i niesprawne pojazdy.

Brak wartości rynkowej i dodatkowe opłaty

W przypadku starego pojazdu, który spala dużą ilość paliwa, ale też znany jest z podatności na występowanie usterek – proces sprzedaży może trwać wiele miesięcy. Rozsądnym rozwiązaniem jest wówczas auto kasacja w polecanym punkcie w Łodzi lub innej miejscowości. Legalnie prowadzone stacje oferują atrakcyjne ceny za każdy kilogram karoserii pojazdu osobowego, dostawczego, ciężarowego czy terenowego, jak również wystawiają dokumentację pozwalającą uzyskać zwrot pieniędzy za składkę ubezpieczeniową. Pracownicy punktu chętnie pomagają też w procesie wyrejestrowania auta, sprawiając, że procedura przebiega bezproblemowo.

Emisja spalin a troska o środowisko

Samochody napędzane paliwami kopalnymi są źródłami emisji szkodliwych substancji. Obowiązujące w Polsce normy, a także chęć zmniejszenia negatywnego wpływu na atmosferę stanowią powody kasacji aut niespełniających wymogów, a tym samym wymianę ich na przykład na samochody elektryczne lub hybrydowe. Biorąc pod uwagę wspomniane kwestie, kasacja opłaca się właścicielom pojazdów powypadkowych, starych, niesprawnych albo po prostu nieużytkowanych.