Kalendarium historyczne dla dnia 1 lipca: Łódź i województwo łódzkie

Dziś, kiedy kalendarz pokazuje 1 lipca, jest to okazja do przyjrzenia się wydarzeniom, które miały miejsce w przeszłości w Łodzi i województwie łódzkim. Bieżący dzień to 182. dzień trwającego roku, co oznacza, że do zakończenia roku mamy jeszcze 183 dni.

Słońce na łódzkim niebie pojawiło się dzisiaj o godzinie 4.32, a jego zachód przewidziany jest na godzinę 21.01. Czas trwania dnia wyniesie dziś 16 godzin i 28 minut, co sprawia, że jest on dłuższy od najkrótszego dnia roku o 8 godzin i 42 minuty. Jednocześnie, jest krótszy od rekordowo długiego dnia o zaledwie 5 minut.

Dniem dzisiejszym swoje imieniny obchodzi szereg osób, w tym Aaron, Bogusław, Domicjan, Domicjana, Ekhard, Gaweł, Halina, Jakert, Julian, Karolina, Klarysa, Marcin, Marian, Namir, Otto, Otton, Szymon i Teodoryk. Osoby urodzone w ten dzień podlegają pod znak zodiaku Raka.

Na 1 lipca przypada kilka przysłów ludowych takich jak: „Deszcze na lipca pierwszego, drugiego, zapowiedzią deszczu czterdziestodniowego” oraz „Gdy Halina łąki zrosi, rolnik w wodzie siano kosi”. Przysłowia te nawiązują do warunków pogodowych charakterystycznych dla tego okresu.

Aby dowiedzieć się więcej o historii naszego regionu i tego co wydarzyło się tutaj 1 lipca w przeszłości warto zerknąć do kalendarium historycznego Łodzi i województwa łódzkiego. Można tam znaleźć wiele ciekawych informacji dotyczących ważnych wydarzeń z naszego regionu.