Jak wygląda przegląd samochodu po terminie?

Regularny przegląd motocykla i auta osobowego to obowiązek każdego właściciela. Jednak czasem może się zdarzyć, że zapomnimy o wyznaczonej dacie. Co w takiej sytuacji zrobić? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat zapomnianego przeglądu technicznego.

 1. Czym jest i jak wygląda przegląd motocykla oraz auta osobowego?
 2. Jak często przeprowadza się przegląd techniczny motocykla i pojazdu osobowego?
 3. Czy zgłaszać się do stacji kontroli pojazdów po wygaśnięciu przeglądu?

Zanim mocno się zdenerwujesz przekroczonym czasem przeglądu, zerknij na nasze podpowiedzi.

Czym jest i jak wygląda przegląd motocykla oraz auta osobowego?

Zarówno przegląd motocykla, jak i auta osobowego wykonywany jest na stacji diagnostycznej. Badanie techniczne skupia się na kontroli stanu pojazdu i upewnieniu się o możliwości bezpiecznej eksploatacji na drogach publicznych. Takie badanie techniczne motocykla i auta osobowego obejmuje sprawdzenie:

 • dokumentacji;
 • pracy silnika i emisji spalin;
 • karoserii;
 • oświetlenia;
 • hamulców;
 • zawieszenia;
 • układu kierowniczego i napędowego;
 • wyposażenia obowiązkowego.

Poznaj, co grozi za jazdę po terminie badania – https://www.ubezpieczenie.com.pl/przeglad_techniczny_po_terminie_8211_jakie_konsekwencje_nam_groza/28,12431.html.

Jak często przeprowadza się przegląd techniczny motocykla i pojazdu osobowego?

W Centralnej Ewidencji Pojazdów znajdują się wszystkie ważne informacje na temat samego auta czy motocykla oraz kwestie związane z kierowcą. Znajdują się w nim też daty poprzedniego przeglądu technicznego. Jeśli mowa o częstotliwości badania technicznego, jest ono identyczne dla aut osobowych i motocykli:

 • 1. raz przed upływem 3 lat od momentu pierwszej rejestracji;
 • 2. raz przed upływem 2 lat od 1. przeglądu;
 • 3. i kolejny raz rok do roku przed upływem 365 dni od momentu 2. przeglądu.

Zastanawiasz się, ile kosztuje przegląd motocykla (https://www.ubezpieczenie.com.pl/przeglad_motocykla_w_2024___jak_wyglada_i_ile_kosztuje/28,12429.html) i auta osobowego? Dla jednośladu cena wynosi 63 zł, natomiast w przypadku pojazdów osobowych to kwota do 100 zł. Opłaty te obowiązują w momencie pisania artykułu, jednak mogą w przyszłości ulec zmianie.

Może się zdarzyć, że nawet nowy pojazd zostanie skierowany na badanie techniczne. Jak to możliwe? Wystarczy, że podczas kontroli drogowej policja uzna, że głośność układu wydechowego lub poziom emisji spalin przekraczają przepisy umożliwiające homologację. Wtedy właściciel motocykla lub auta musi odwiedzić stacje kontroli pojazdów.

Czy zgłaszać się do stacji kontroli pojazdów po wygaśnięciu przeglądu?

A co wtedy, gdy przegapisz czas na badanie techniczne motocykla lub samochodu? Czas gra na Twoją niekorzyść, ale nie musisz się załamywać. W dowodzie rejestracyjnym znajdziesz dokładną datę. Masz od niej 30 dni na sprawdzenie stanu technicznego na stacji. Jeśli w tym czasie wykonasz przegląd motocykla lub samochodu, unikniesz finansowych konsekwencji. Kontrola policyjna zwróci Ci uwagę na przekroczoną datę i zmobilizuje do badania technicznego. Brak ważnego przeglądu motocykla lub auta nie powoduje więc od razu mandatu.

Gorzej jeśli w ewidencji pojazdów i kierowców oraz dowodzie policja zauważy przekroczenie daty o ponad 30 dni. Wtedy nastąpi wręczenie mandatu, którego wysokość może wynieść nawet 5000 zł. Co więcej, zauważysz, że ile kosztuje przegląd motocykla lub samochodu po czasie. To podwójna kwota naliczana od stałej stawki, czyli odpowiednio 126 i ok. 200 zł. Jeżeli auto jest wyposażone w instalację gazową, koszt wzrasta do 324 zł.

Widać więc, że o wiele lepiej zastosować się do widocznej w dowodzie daty i nie przekraczać jej. Oszczędzasz sobie nerwów i zbędnych wydatków.