Jak wybrać dobrego adwokata?

Potrzebujesz porady prawniczej w sprawie rozwodu? A może szukasz specjalisty, który pomoże Ci w sporze o władzę rodzicielską czy będzie reprezentować Cię w sprawie karno-sądowej? W tego rodzaju przypadkach adwokat jest właściwie niezbędny. Jak wybrać dobrego adwokata? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule. 

  1. Jak wybrać odpowiedniego adwokata?
  2. Na co zwrócić uwagę, szukając dobrej kancelarii prawnej?

Wybór odpowiedniego adwokata jest kluczowe, szczególnie jeśli zależy nam na wygraniu danej sprawy sądowej czy sporu. Aby mieć pewność, że ostatecznie nawiążesz współpracę z dobrym specjalistom, na początku przeprowadź precyzyjne badania rynku i sprawdź kilka kancelarii, zanim zdecydujesz się na tę jedyną. Na co dokładnie zwrócić uwagę, szukając dobrego adwokata? Szczegóły znajdziesz w poniższym wpisie.  

Jak wybrać odpowiedniego adwokata?

Zanim rozpoczniesz poszukiwania odpowiedniego dla siebie adwokata, musisz zdefiniować wszystkie swoje potrzeby sprawne. Szukasz pomocy w sprawie rozwodowej lub w sporze o władzę rodzicielską? Potrzebujesz specjalisty, który będzie reprezentować się w innej sprawie karno-sądowej? Jeśli interesuje Cię adwokat Łódź to miasto, w którym jest kilka wartych uwagi kancelarii prawnych, oferujących usługi z zakresu wielu specjalizacji. A zatem, bez względu na to, czy potrzebujesz porady specjalisty z zakresu prawa rodzinnego, spadkowego, cywilnego, karnego czy adwokata specjalizującego się w prawie pracy i sprawach związanych z ZUS, gwarantujemy, że w regionie znajdziesz najlepszego dla siebie prawnika.

Dokładnie zapoznaj się z ofertą wybranej kancelarii i sprawdź, czy adwokaci w niej zatrudnieni będą w stanie pomóc Ci w Twojej sprawie. Na co zwrócić uwagę, kiedy już znajdziemy odpowiednią dla nas kancelarię adwokacką? Podpowiadamy w dalszej części niniejszego artykułu. 

Na co zwrócić uwagę, szukając dobrej kancelarii prawnej?

Jak wspominaliśmy, po zdefiniowaniu swoich potrzeb prawnych, możesz rozpocząć poszukiwania odpowiedniej kancelarii i adwokata. Możesz skorzystać zarówno z wyszukiwarki internetowej, jak i podpytać znajomych lub rodzinę – być może ktoś z nich ma godnego polecenia specjalistę. Jeśli jednak nie, Internet będzie najlepszym rozwiązaniem.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, koniecznie sprawdź referencje i opinie innych klientów, którzy już skorzystali z usług danej kancelarii lub adwokata. Tego rodzaju informacje znajdziesz między innymi w wizytówce Google – jeśli dana kancelaria taką posiada – oraz w niektórych przypadkach bezpośrednio na stronie firmowej. Warto także poszukać ogólnie informacji o adwokacie w Internecie – na przykład w artykułach prasowych, na portalach prawniczych czy forach dyskusyjnych.

Jeśli już zapoznasz się z opiniami innych klientów i zdecydujesz, że dany adwokat spełni Twoje oczekiwania, polecamy także sprawdzić ceny oferowanych przez niego usług. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że koszty związane z usługami adwokackimi nierzadko są wysokie, dlatego warto wcześniej je zweryfikować. Większość adwokatów pobiera opłatę na podstawie stawki godzinowej, ale warto mieć na uwadze, że ostatecznie koszt usługi może być inny, w zależności od złożoności Twojej sprawy, doświadczenia adwokata oraz renomy kancelarii. Wpływ na cenę ma także region, w którym działa specjalista.

Polecamy nie wybierać jednego adwokata, tylko kilku, a następnie warto z nimi porozmawiać przez telefon lub osobiście. W trakcie takiej rozmowy przedstaw swoją sprawę i dowiedz się, jakie doświadczenie w danym zakresie ma specjalista. Dzięki takiej rozmowie będziesz mógł łatwiej zweryfikować także jego podejście do klienta. Zwróć uwagę również na to, czy adwokat jest zainteresowany Twoją sprawą, czy jednak traktuje ją jako po prostu kolejne zadanie, które musi wykonać.

Ważne, aby był zaangażowany, profesjonalny, jednocześnie empatyczny i chętny do pomocy. Odpowiednio wybrana kancelaria adwokacka powinna specjalizować się w zakresie prawa rodzinnego lub innych rzeczach, których potrzebuje klient. Warto więc nie tylko poczytać opinie o kancelarii adwokackiej, ale też skontaktować się i zapytać, czy dostępny w danym momencie kancelaria adwokacka adwokat będzie mógł udzielić niezbędnych porad prawnych. W końcu innej wiedzy i doświadczenia wymagają porady prawne w sprawach karnych, a innej wtedy, gdy szykują się sprawy rozwodowe.

Niektóre kancelarie obsługują wszystkich klientów, więc można się do nich zgłosić po pomoc z zakresu prawa cywilnego, porady dla podmiotów gospodarczych, uzyskać doradztwo prawne lub nawet skorzystać z pomocy wtedy, gdy w grę wchodzi prawo rodzinne. Przykładem może być wspomniany adwokat Łódź.