Gabinet Juliana Tuwima — wystawa w Łódzkim Muzeum

W budynku muzeum w Łodzi możemy podziwiać wiele znakomitych wystaw i ekspozycji. Znajdują się tutaj eksponaty z różnych epok, które zachwycają swoim pięknem. Zdecydowanie warta uwagi jest wystawa zatytułowana „A ja Łódź wolę! Literackie ślady Juliana Tuwima”. Co możemy zobaczyć na wystawie? Dowiesz się w poniższym artykule.
 

Co możemy obejrzeć na wystawie?

 
Wystawę możemy obejrzeć w Muzeum Łodzi przez cały rok. Jest to stała ekspozycja. Zaaranżowano ją w saloniku bilardowym. Możemy w nim zobaczyć międzywojenne biurko i lampkę. Najcenniejsze w gabinecie jest jednak oryginalne pióro ze stalówką, które kiedyś należało do Juliana Tuwima. Znajdziemy tu także wiele fotografii pisarza, a także książki jego autorstwa. Niektóre z nich to prawdziwe białe kruki.
 

Kim był Julian Tuwim?

 
Julian Tuwim jest jednym z najsłynniejszych poetów polskich, który całą młodość spędził w przepięknej Łodzi. Urodził się w 1894 roku. Jest autorem znakomitych utworów takich jak „Lokomotywa”, czy niezwykłe „Ptasie Radio”. Starszym czytelnikom znane są też pewnie jego inne dzieła, na przykład „Balu w operze”, „Jarmarku rymów”, czy „Cicer cum Caule”
 
Julian jest współzałożycielem kabaretu literackiego „Pod Picadorem” i sławnej grupy poetyckiej „Skamander”. Ciekawostką jest, że za swojego życia używał, aż 40 dowcipnych pseudonimów, a jednym z nich jest Madam Ickiewicz.
 
Tuwim zmarł na atak serca 27 grudnia 1953 roku w Zakopanem. Pochowano go w Warszawie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
 
Zainteresowała Cię ta krótka notatka na temat osoby Tuwima? Serdecznie zapraszamy do Muzeum Łodzi po więcej informacji. W gabinecie znajdziesz wiele fascynujących faktów z życia tego twórcy, a także będziesz mógł poznać szczegółowe dzieje jego życia. Ten ważny literat jest postacią wyjątkowo ciekawą, którego życie obfituje w zabawne i podniosłe wydarzenia. Gwarantujemy, że jego dzieje nie zanudzą nikogo i będą okazjami do wielu wybuchów śmiechu.