Dawna Łódź ukazana w nowym świetle: prezentacja archeologicznych odkryć z miasta

W dniu dzisiejszym, zwiedzający mieli niepowtarzalną możliwość zapoznania się z dawnym obliczem Łodzi, znanym jeszcze sprzed chwili nadania jej praw miejskich. Ta wyjątkowa okazja była możliwa dzięki inauguracji nowej wystawy, na której eksponowane są archeologiczne artefakty pochodzące m.in. z Rudy Pabianickiej, Retkini, Bałut oraz Chocianowic.

Ceremonia otwarcia wystawy o nazwie „Łódź sprzed Łodzi” miała miejsce o symbolicznej godzinie 14:23. Zostało to zaplanowane tak, aby oddać hołd roku 1423, kiedy to Władysław Jagiełło, ówczesny król Polski, nadał Łodzi prawa miejskie. Jednym z najciekawszych eksponatów prezentowanych na tej wystawie są odłamki kości mamuta. Ten prehistoryczny olbrzym kiedyś prawdopodobnie przemierzał tereny dzisiejszych łódzkich Bałut. To właśnie tam odnaleziono jego fragmenty kości.

Zgromadzone na wystawie artefakty obejmują rozmaite okresy historyczne, począwszy od epoki kamienia, przez epokę brązu i epokę żelaza, aż do średniowiecza. Różnorodne zabytki zostały zebrane zarówno podczas planowanych wykopów archeologicznych, jak i dzięki przypadkowym odkryciom dokonanym na obszarze całego miasta.