„Wajda na nowo”. Wyjątkowa wystawa w Muzeum Kinematografii.

Zbliża się 5. rocznica śmierci wybitnego reżysera Andrzeja Wajdy. Z tej okazji łódzkie Muzeum Kinematografii zaprasza na wyjątkową wystawę. „Wajda na nowo” to wystawa plakatów do wszystkich filmów Andrzeja Wajdy. Plakaty zostały stworzone przez grafika Andrzeja Pągowskiego.

„Wajda na nowo”

Wystawę czasową „Wajda na nowo” możemy podziwiać w nowej przestrzeni Muzeum Kinematografii. Po niedawnym remoncie, muzeum zyskało kolejne miejsca ekspozycyjne, w tym poddasze, na którym prezentowana jest wystawa plakatów. Andrzej Pągowski stworzył od nowa plakaty do wszystkich filmów Andrzeja Wajdy. Jest ich w sumie 60. Na wystawie możemy podziwiać plakaty zarówno do najbardziej popularnych filmów, jak i tych mniej znanych dzieł reżysera. Tylko jeden plakat prezentowany na wystawie zachował swoją oryginalną formę. Dlaczego? Autorem tego plakatu również jest Andrzej Pągowski. Chodzi o plakat do filmu „Człowiek z żelaza”. Pągowski zwyciężył konkurs na najlepszy plakat do filmu, ponad to Andrzej Wajda wyjątkowo cenił to dzieło. Dlatego plakat nie został zmieniony na potrzeby wystawy. Oprócz samej wystawy zwiedzający mają możliwość wzięcia udziału w wydarzeniach towarzyszących. 8. października odbył się wykład „Plakat – najkrótsza recenzja filmu”. W ramach tego spotkania była również możliwość zwiedzenia wystawy z przewodnikiem. 9. października zorganizowano spotkanie „Andrzej Wajda. Spotkanie z mistrzem”, na którym prezentowano fragmenty projekcji filmowych. W niedzielę 10. października odbędzie się natomiast spotkanie z kustoszem muzealnym, który chętnie odpowie na wszystkie pytania dotyczące Muzeum Kinematografii oraz plakatów filmowych.

Muzeum Kinematografii w Łodzi

Muzeum Kinematografii istnieje od 1986 roku i mieści się w byłej rezydencji Karola Scheiblera. Rezydencję dostosowano specjalnie do potrzeb muzeum, dzięki czemu mamy możliwość zwiedzania wystaw stałych oraz czasowych. 5. maja tego roku Muzeum Kinematografii otworzyło dla zwiedzających całkiem nową wystawę stałą „Łódź filmowa”. Obecnie możemy zobaczyć jedynie pierwszą część wystawy, poświęconą okresowi do 1939 roku. Druga część wystawy zostanie otwarta pod koniec bieżącego roku. Tam zwiedzający poznają historię Łodzi filmowej po roku 1945. Wystawa jest interaktywna, a zwiedzający mają możliwość bliskiego kontaktu z eksponatami. Co można zobaczyć na wystawie? Między innymi fragmenty „Ziemi obiecanej” z 1927 roku, a także oryginalne kostiumy z filmów oraz wiele innych ciekawych eksponatów. Oprócz wystawy stałej, zwiedzający mogą podziwiać zmieniające się wystawy czasowe. W tym momencie, oprócz wystawy poświęconej Andrzejowi Wajdzie, możemy zobaczyć także ekspozycję „Pałac pełen bajek”, skupiającą się na historii polskiej animacji.