Upadłość konsumencka – czy warto?

Decydując się na zaciągnięcie kredytu mało kto przewiduje, że mogą wystąpić trudności z jego spłacaniem. Sytuacja staje się szczególnie uciążliwa, kiedy liczba kredytów jest większa, a nieprzewidziane sytuacje życiowe uniemożliwiają ich spłacenie.

Przeprowadzenie upadłości konsumenckiej daje nadzieję na uwolnienie z uciążliwych długów i spokojniejsze życie. Po zmianie przepisów prawa upadłościowego w marcu 2020 roku przeprowadzenie upadłości konsumenckiej stało się prostsze. 

Czym właściwie jest upadłość konsumencka?

Celem przeprowadzenia upadłości konsumenckiej jest spłacenie wierzycieli w taki sposób, aby dłużnik był w stanie to zrobić, a tym samym jego oddłużenie. Dlatego przeprowadza się sprzedaż całego majątku dłużnika, w celu spłacenia wierzycieli. Jeżeli dłużnik nie posiada majątku również można przeprowadzić upadłość konsumencką. Według ustalonego planu spłat ustala się, na jakich warunkach i w jakiej wysokości dłużnik będzie spłacał wierzycieli. Sąd bierze pod uwagę sytuację osoby spłacającej dług oraz jej możliwości spłaty.

Dużym atutem zdecydowania się na przeprowadzenie upadłości konsumenckiej jest niemożność przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego zarówno przez komornika, jak również przez wierzycieli. Nie jest to jednak jedyny skutek powziętej decyzji. Warto pamiętać, że skutkiem ogłoszenia upadłości będzie niewypłacalność, utrata mieszkania, majątku wspólnego małżonków. Choć plusy są niewątpliwe, wady również należy wziąć pod uwagę. Jeżeli okaże się, że minusów przeprowadzenia upadłości konsumenckiej w konkretnej sytuacji jest więcej niż plusów, dobrze jest przemyśleć alternatywne rozwiązanie, czyli po prostu porozumienie z wierzycielami. 

Przeanalizowanie wszelkich za i przeciw może być czasochłonne, ale z pewnością się opłaci. Z pewnością pomoże w tym doświadczony radca prawny, do którego warto zwrócić się po poradę. 

Odpowiadając więc na zawarte w tytule pytanie “upadłość konsumencka – czy warto?” można napisać: warto, ale nie zawsze, gdyż zależy to od bardzo wielu czynników, których przeanalizowania lepiej nie lekceważyć, aby podjęta decyzja stała się korzystną dla konkretnej sytuacji rozwiązaniem.