Rozpoczyna się produkcja tramwajów dla łódzkiego MPK

Łódzkie MPK zamówiło 30 nowoczesnych tramwajów Moderus Gamma. Właśnie rozpoczęła się ich produkcja. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, tramwaje trafią na łódzkie tory. Wcześniej do Łodzi mają dotrzeć używane tramwaje, które również zasilą nasz tabor.

Tramwaje Moderus Gamma

Zgodnie z informacją udzieloną przez Zarząd Inwestycji Miejskich, rozpoczął się proces produkcji 30 tramwajów Moderus Gamma, które zostały zamówione przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Tramwaje dla Łodzi wyprodukuje poznańska firma Modertrans. Docelowo nowe tramwaje mają trafić do Chocianowic – jednej z najstarszych łódzkich zajezdni, którą czeka generalny remont. Tramwaje mają dotrzeć do Łodzi najprawdopodobniej w 2023 roku, już po zakończeniu modernizacji. Koszt nowego taboru dla Łodzi to ponad 268 milionów złotych. Wiadomo na pewno, że nowych tramwajów będzie 30. Wszystkie będą nowoczesne, niskopodłogowe, z klimatyzacją i udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych. Z łatwością będzie można wprowadzić do nich rower, wózek dziecięcy, czy wózek inwalidzki. Takie same tramwaje jeżdżą na stałe między innymi we Wrocławiu, czy w Poznaniu. Jednak te, które dotrą do Łodzi, będą specjalnie zaprojektowane dla naszego miasta. Spowodowane jest to tym, że łódzkie tory mają nietypowy rozstaw.

Oprócz nowych tramwajów pojawią się również używane

Jak poinformowało łódzkie MPK, oprócz nowych składów w 2023 roku, do Łodzi przyjadą również tramwaje używane. Wszystkie z nich są pojazdami wyprodukowanymi przez firmę Modertrans. Na tę chwilę wiadomo, że do Łodzi przyjadą 4 tramwaje M8C, ale możliwe, że pojawi się ich więcej. Są to pojazdy, które do obiegu zostały wypuszczone pomiędzy 1982 a 1983 rokiem. Każdy z nich jest tramwajem dwukierunkowym. Wszystkie używane tramwaje, które dotrą do naszego miasta przejdą modernizację. Dzięki temu każdy z nich będzie chociaż w części niskopodłogowy. Tramwaje będą posiadać ogrzewanie. Koszt jednego tramwaju M8C to około 15 tysięcy euro. Tramwaje dołączą do obecnie testowanych na naszych torach fińskich tramwajów Variotram.