2. października rozpocznie się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

2. października, rozpocznie się kolejna, XXVII edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Jest to jeden z najstarszych festiwali teatru zawodowego w Polsce. W ramach Festiwalu widzowie mogą podziwiać sztuki teatralne, wystawy i filmy, oraz brać udział w panelach dyskusyjnych. Każda edycja spotyka się z niemałym zainteresowaniem widzów z Łodzi i nie tylko.

O Festiwalu

Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych organizowany jest od 1994 roku w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Na przełomie lat Festiwal przeszedł duże zmiany. Przede wszystkim zmieniła się jego nazwa. Pierwsza edycja odbyła się pod nazwą Ogólnopolski Permanentny Festiwal Sztuk Przyjemnych. Aktualna nazwa Festiwalu pochodzi z 2008 roku. Koncepcja Festiwalu powstała na podstawie pomysłu obecnej dyrektor artystycznej Teatru Powszechnego, Ewy Pilawskiej. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych to nie tylko spektakle teatralne. Wokół odbywa się wiele wydarzeń towarzyszących, takich jak wystawy, panele dyskusyjne, spotkania z twórcami oraz projekcje filmowe i koncerty. Dzięki Festiwalowi mogliśmy zobaczyć w Łodzi spektakle wielu wybitnych twórców, przygotowane przez teatry z całej Polski i z zagranicy, między innymi z Austrii i Niemiec. Każda edycja Festiwalu posiada swoją myśl przewodnią, w tym roku jest to „Kondycja artysty”. Pod koniec wydarzenia przyznawane są nagrody dla najlepszej aktorki, najlepszego aktora i najlepszego spektaklu. Wręczane są na postawie głosów oddanych przez festiwalową publiczność. W tym roku, na deskach Teatru Powszechnego będziemy mogli zobaczyć osiem spektakli przygotowanych przez teatry z Warszawy, Łodzi, Krakowa, Kielc i Wałbrzycha. Sprzedaż biletów na wydarzenie już ruszyła, można je nabyć w Teatrze, w Internecie i w specjalnym biletomacie w Manufakturze.

Jakie spektakle zobaczymy w ramach Festiwalu?

Już 2. października zobaczymy pierwszy spektakl biorący udział w Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Będzie to sztuka Teatru Polonia, „Aleja Zasłużonych” Jarosława Mikołajewskiego, której reżyserką jest Krystyna Janda. Dzięki temu spektaklowi zobaczymy na scenie doskonałych aktorów, takich jak Olgier Łukszewicz czy Emilia Krakowska. Kolejnym przedstawieniem festiwalowym, będzie propozycja Teatru im. Żeromskiego z Kielc. To „Klątwa rodziny Kennedych” Jolanty Janiczak i Wiktora Rubina. Następnie widzowie będą mogli zobaczyć spektakl „Pacjent 0” Teatru Dramatycznego im. Szaniawskiego z Wałbrzycha. Sztukę Wojtka Ziemilskiego w Teatrze Powszechnym będzie można zobaczyć 16. października. 18. i 19. października na deskach Teatru Powszechnego zaprezentują się TR Warszawa i Narodowy Stary Teatr z Krakowa, ze spektaklem „3SIOSTRY” na podstawie dramatu Czechowa. Na warszawski spektakl Krzysztofa Warlikowskiego pt. „Odyseja. Historia dla Hollywood” będzie trzeba się wybrać do Teatru Nowego w Warszawie. Sztuka festiwalowa będzie grana 23. października. Oprócz wcześniej wymienionych spektakli, w ramach Festiwalu, będzie można zobaczyć jeszcze spektakl „Jądro Ciemności” na podstawie powieści Josepha Conrada, w reżyserii Pawła Łysaka. Jest to propozycja Teatru Powszechnego w Warszawie. Łódzki Teatr Powszechny zaprezentuje nowy spektakl oparty na życiu i twórczości Krzysztofa Krawczyka, pt. „Chciałem być”. Jego reżyserem jest Michał Siegoczyński. Będzie to ostatnia sztuka do obejrzenia na Festiwalu, który zakończy się 28. października. Wtedy też dowiemy się którzy aktorzy i który spektakl otrzymają nagrody publiczności.