Rozbito łódzki gang przerabiający olej smarowy na napędowy. 9 osób zatrzymanych!

7 grudnia miała miejsce duża akcja prowadzona przez policję i Krajową Administrację Skarbową. Dzięki niej udało się rozbić gang działający na terenie Łodzi. Jak udało nam się ustalić zatrzymano 9 osób, które sprzedawały olej smarowy jako olej napędowy. To kolejne zatrzymania w tej sprawie. Już wcześniej w tym roku KAS i funkcjonariusze policji zatrzymali ponad 22 osoby zamieszane w sprawę. Jeszcze w 2020 roku prowadzono śledztwo w sprawie wprowadzania do nielegalnego obiegu oleju smarowego. Według oficjalnych informacji gang działający na terenie Łodzi sprzedawał olej smarowy jako olej napędowy. Dokładnie nie wiadomo ile osób mogło być zamieszanych w sprawę.

Zatrzymanie członków grupy przestępczej

Przeprowadzona 7 grudnia akcja była już drugą w tym roku. Wcześniej w marcu zatrzymano 22 osoby mające związek ze sprawą. Dzięki grudniowej akcji zatrzymanych zostało kolejne 9 osób. Wiadomo, że osoby które zatrzymano zajmowały się transportem nielegalnego towaru. Grudniowa akcja to działania na niezwykle szeroką skalę. Brali w niej funkcjonariusze łódzkiej, a także stołecznej policji. W sprawę była zaangażowana również Krajowa Administracja Skarbowa z województwa łódzkiego oraz małopolskiego. Cały proceder zaczynał się na terenie województwa łódzkiego. To właśnie u nas produkowano olej smarowy, który następnie sprzedawano jako olej napędowy. Trafiał nie tylko na polski, ale także na zagraniczny rynek. Oczywiście przestępcy nie odprowadzali podatków, ani nie ponosili obowiązkowych opłat. Podczas akcji zatrzymano podejrzanych, a także przeszukano teren magazynu, który należał do grupy przestępczej. Funkcjonariusze zabezpieczyli tam prawie 10 mln zł, a także podrobione faktury i dokumenty. Zatrzymanym osobom grozi nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Dwójka zatrzymanych usłyszała także zarzuty podrabianie faktur, za to mogą dostać nawet 15 lat kary więzienia.

Nielegalna działalność a straty w budżecie państwa

Zgodnie z podawanymi informacjami nielegalna działalność naraziła budżet państwa na ogromne straty. Przewiduje się, że grupa przestępcza mogła działać nawet 5 lat. Prowadzone w tej sprawie śledztwo wykazało, że państwo odniosło na skutek tego procederu ogromne straty. Wstępnie szacuje się, że straciliśmy około 190 milionów złotych. 65 milionów to nieopłacony podatek VAT, a 124 miliony to akcyza.