Rewitalizacja Księżego Młyna. Ruszyły kolejne etapy prac

Księży Młyn to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc na mapie Łodzi. Jest to największy pofabryczny kompleks budynków w naszym mieście. Został zbudowany w XIX wieku przez Karola Scheiblera. Cały kompleks stanowił samowystarczalne osiedle, na którym znajdowała się fabryka, domy robotnicze (tak zwane famuły), a także szkoła, remiza, szpital, sklepy, a nawet bocznica kolejowa. Księży Młyn prawie 50 lat temu został uznany zabytkiem architektonicznym. A od 2012 roku rozpoczęły się prace rewitalizacyjne. Obecnie na Księżym Młynie znajdują się przestrzenie mieszkalne, biurowe a także klimatyczne lokale gastronomiczne. Dzięki temu miejsce to przyciąga zarówno Łodzian jak i turystów z całego świata.

Rewitalizacja krok po kroku

Prace rewitalizacyjne na Księżym Młynie rozpoczęły się już w 2012 roku. To właśnie wtedy wyremontowano pierwsze 5 budynków. Odnowiono między innymi drewniany budynek znajdujący się przy ulicy Przędzalnianej 91. Dawną świetność odzyskał również tak zwany Koci Szlak, którego nazwa pochodzi od położonych na nim kocich łbów. Remont miał na celu odnowienie nawierzchni, oraz zainstalowanie nowego oświetlenia – w tym przypadku latarni stylizowanych na latarnie gazowe. Dzięki kolejnym etapom rewitalizacji wyremontowane zostały między innymi famuły mieszkalne. W sumie odnowiono już 11 budynków. Cały projekt zakłada, że do 2023 roku zostanie wyremontowanych aż 47 budynków. Koszt tej inwestycji to ponad 110 milionów złotych. Najważniejsze jest to, że prace remontowe nie zmieniają wyglądu, ani klimatu tego pięknego miejsca. Mają jedynie na celu przywrócenie mu dawnej świetności i ułatwienie życia mieszkańcom. Rewitalizacja Księżego Młyna zakłada remonty budynków przy ulicach Księży Młyn, Fabrycznej, Przędzalnianej i Tymienieckiego. Jest to jedna z większych inwestycji w naszym mieście. Jak w przypadku wszystkich remontów prowadzonych obecnie w Łodzi, wykonawcy szczególną uwagę przykładają do tego, by tereny wokół odnawianych budynków obfitowały w zieleń i były przestrzenią zachęcającą do wypoczynku na świeżym powietrzu. Wykonawcy zasadzą nowe drzewa i krzewy oraz zadbają o wygląd trawników. Na Księżym Młynie postawione zostaną nowe ławeczki, nie zabraknie również stojaków na rowery i bardzo potrzebnych koszy na śmieci. Nad bezpieczeństwem mieszkańców i osób przebywających na Księżym Młynie będą czuwać całodobowo kamery monitoringu miejskiego.

Kolejny etap prac – odnowa alei lipowej

Od 14. września ruszyły prace nad odnową alei lipowej. To ścieżka, która biegnie od ulicy Tymienieckiego w głąb Księżego Młyna.  Aleję czekają całkowite zmiany. Zostaną usunięte wszystkie płyty chodnikowe, a miejsce dla pieszych zostanie wyznaczone na środku alei. Oczywiście będzie odpowiednio zabezpieczone, tak żeby pojazdy przemieszczające się aleją, nie zagrażały spacerującym. Szlak dla pieszych ma mieć żwirową nawierzchnię. Po jego dwóch stronach mają powstać brukowane jezdnie dla samochodów. Oczywiście nie zabraknie również całkiem nowego oświetlenia, ławeczek, na których będzie można odpocząć, oraz przepięknej zieleni uzupełniającej cały krajobraz. Wszystko po to by ułatwić i uprzyjemnić życie mieszkańcom i przyciągnąć turystów.