Podsumowanie rezultatów wyborów samorządowych w 2024: Kto zdobył prezydenturę w Łodzi?

Dobiega końca emocjonujący etap postwyborczy po wyborach samorządowych, które miały miejsce w 2024 roku. Pytanie, które na językach wielu mieszkańców miasta Łódź brzmi: Kto zdobył prezydenturę? Pierwsze nieoficjalne dane sondażowe dotyczące wyników wyborów na stanowisko prezydenta miasta Łodzi powinny pojawić się około godziny 23.45.

Oficjalne wyniki wyborów będą dostępne po kilku dniach oczekiwania, które są konieczne dla Państwowej Komisji Wyborczej do przeliczenia głosów. Faza zliczania głosów w wyborach samorządowych jest dla komisji wyborczych czasem intensywnej pracy i stanowi dla nich spore wyzwanie. W rozmowie z mediami członkowie PKW zapowiedzieli, że pełne dane z wszystkich komisji zostaną podane do publicznej wiadomości najpewniej w środę.

W czasie trwania głosowania, do godziny 12, w województwie łódzkim frekwencja wyniosła 17,15 proc., co oznacza, że z prawem do głosowania skorzystało 318,1 tys. mieszkańców regionu. To znacznie więcej niż podczas wyborów w 2018 roku, gdy do godziny 12 zaufania swoich głosami udzieliło 15,78 proc. uprawnionych. W mieście Łódź frekwencja wyniosła 15,99 proc., co jest wynikiem lepszym niż pięć lat wcześniej o 0,10 punktu procentowego.

Największą frekwencję wśród powiatów województwa łódzkiego odnotowano w powiecie opoczyńskim – wyniosła ona 22,51 proc., natomiast spośród wszystkich gmin najwyższą frekwencją może pochwalić się gmina Paradyż – tam swój głos oddało 27,83 proc. uprawnionych. Najmniejsza aktywność wyborcza odnotowana została natomiast w powiecie wieruszowskim – 14,03 proc., a w samym Wieruszowie do urn podeszło tylko 12,78 proc. uprawnionych.