Orientarium Zoo w Łodzi wita nowych mieszkańców: syberyjskie koziorożce

Nowymi mieszkańcami Orientarium Zoo w Łodzi stały się syberyjskie koziorożce. Możemy je zobaczyć na zewnętrznym wybiegu, który wcześniej zamieszkiwały samice makaków japońskich. Te imponujące zwierzęta teraz przyciągają uwagę odwiedzających swoim wyglądem i rozmiarami.

Syberyjskie koziorożce to gatunek o solidnej budowie ciała. Samce charakteryzują się masywnymi rogami, które mogą osiągać długość aż 140 cm. Samiczki natomiast mają poroże nieco skromniejsze. Dla porównania, samce mogą osiągnąć wielkość do 110 centymetrów w kłębie, a ich ciężar może sięgać nawet 130 kilogramów. Samice są znacznie mniejsze, ich waga zazwyczaj nie przekracza 40 kilogramów. Co więcej, jedną z charakterystycznych cech tych zwierząt są długie, grube i zakręcone rogi. U samców mogą one osiągać od 100 do 148 centymetrów, podczas gdy u samic te same elementy są cieńsze i krótsze, mierzące maksymalnie do 38 centymetrów – informuje Piotr Tomasik, edukator z łódzkiego Orientarium Zoo.

Syberyjskie koziorożce, znane także jako Capra sibirica, to zwierzęta pochodzące z regionów północnej i środkowej Azji. Większość swojego życia spędzają na stromych zboczach gór. Ich dieta składa się głównie z traw i ziół rosnących na wysokich częściach gór. Są to zwierzęta niezwykle wytrzymałe. Nawet podczas mroźnych zim nie schodzą one do lasów w poszukiwaniu pokarmu.