Odrobina egzotyki zimą. Łódzka Palmiarnia czeka na odwiedzających

W pochmurne, zimowe dni każdy z nas marzy o odrobinie egzotyki i ciepłych krajach. W Łodzi wystarczy wybrać się do Parku Źródliska I. To właśnie w nim mieści się Palmiarnia Ogrodu Botanicznego. To doskonałe miejsce na wyprawę całą rodziną. Na odwiedzających czeka ponad 4000 różnych roślin, które znajdują się w trzech różnych pawilonach. Łódzka palmiarnia to jeden z kilku takich obiektów znajdujących się w Polsce. Przy okazji wycieczki na Śląsk warta odwiedzenia jest palmiarnia w Gliwicach.

Krótka historia łódzkiej Palmiarni

Zastanawialiście się kiedyś kiedy i jak powstała łódzka Palmiarnia? Dla odwiedzających została otwarta w 1956 roku, jednak jej historia zaczęła się trochę wcześniej. Na początku II połowy XIX wieku Łódź stała się miejscem, w którym powstawały przepiękne pałace fabrykantów. A obok pałaców tworzono przepiękne ogrody z niesamowitymi roślinami sprowadzanymi z całego świata. Wielu fabrykantów posiadało przepiękne oranżerie z egzotycznymi roślinami. Jednak kilkadziesiąt lat później nadszedł kryzys, który zmusił ich do likwidacji kolekcji. Wtedy rośliny były przekazywane do wielu miejskich szklarni. Jednak w 1955 roku postanowiono umieścić je w jednym miejscu. Żeby to było możliwe przerobiono dawną stołówkę znajdującą się w PArku Źródliska I. I właśnie w ten sposób powstała łódzka Palmiarnia, dostępna dla zwiedzających od 1956 roku.

Palmiarnia dziś

Oczywiście od momentu powstania łódzka Palmiarnia przeszła wiele modernizacji. Wzbogaciła się również o kolejne egzotyczne rośliny. Dziś możemy podziwiać w niej ponad 4000 różnych roślin w trzech pawilonach: śródziemnomorskim, tropikalnym i pustynno-kaktusowym. Największe wrażenie robią oczywiście palmy. Najstarsze z nich mają ponad 150 lat! W łódzkiej Palmiarni często odbywają się różnego typu wydarzenia i wystawy. Zwiedzać możemy ją codziennie, w godzinach 11-16. W weekendy drzwi dla zwiedzających otwierają się 2 godziny wcześniej. W Palmiarni znajduje się kawiarnia, w której można coś przekąsić. Oprócz tego w godzinach otwarcia Palmiarni, dla gości otwarty jest sklep z pamiątkami. Jeśli chodzi o cenę biletów to bilet ulgowy kosztuje 5 zł, normalny 10 zł. Palmiarnia nie posiada swojego parkingu, dlatego osoby zmotoryzowane muszą szukać miejsca parkingowego na pobliskich ulicach (Fabrycznej, Targowej i Przędzalnianej).