Nowe tramwaje w łodzi już tej jesieni?

Wszystko na to wskazuje. Prawdopodobnie od września tego roku, na ulicach Łodzi będziemy mogli zobaczyć całkiem nowe tramwaje Variotram, które przyjechały do nas z odległych Helsinek.

Tramwaje muszą zostać przystosowane

Na chwilę obecną pojazdy są przystosowywane pod polskie warunki. Montowane są między innymi kasowniki, a także tablice elektroniczne, które mają za zadanie wyświetlać informacje o nr obsługiwanej linii, przystankach oraz innych przydatnych dla każdego pasażera informacjach. Dodatkowo nowo zakupione tramwaje muszą zostać dopuszczone do ruchu i eksploatacji w Polsce. Wszystkie te prace są w końcowej fazie realizacji, co tylko upewnia w przekonaniu, że już niebawem zobaczymy je na ulicach.

Kiedy nowe tramwaje wyjadą na ulice?

Włodarze MPK Łódź chcą, aby nowe-stare tramwaje wyjechały możliwie jak najszybciej. Pozwoli to przetestowanie ich w Polskich warunkach. Jeśli wszystkie przewidziane testy będą pozytywne, w niedługim czasie planowany jest zakup większej ilości tego typu pojazdów. W przeciwnym wypadku zostaną one odesłane do Helsinek.

Co prawda, Variotramy nie są tramwajami całkowicie nowymi, ponieważ ich datę produkcji określa się między rokiem 1998 a 2004. Są one komfortowe i są w stanie pomieścić aż 36 siedzących pasażerów. Mają one łącznie 24 metry długości.
Co ciekawe, zostały one wycofane z ruch w 2018 roku. Powodem ich wycofania były problemy, które sprawiały podczas pokonywania ciaśniejszych zakrętów. Tym razem jednak zostały one w pełni przygotowane do Łódzkich warunków, a wcześniejsze ich problemy to już nic nieznacząca przeszłość. Bardzo pragniemy zobaczyć nowe pojazdy w akcji.

MPK Łódź co prawda nie dysponuje najnowocześniejszą flotą pojazdów, jednak jak widzimy, stara się nadrobić zaległości. Mamy nadzieje, że nowo zakupione tramwaje nie tylko ułatwią poruszanie się Łodzian, a także przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa w komunikacji miejskiej. Liczymy, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, nowe tramwaje pojawią się w rozkładach już na początku tej jesieni.