Nowa siatka leczenia kardiologicznego w Łódzkim: Szybsza pomoc dla pacjentów z chorobami serca

Na terenie województwa łódzkiego pacjenci zmagający się z chorobami sercowo-naczyniowymi mają teraz możliwość skorzystania ze skuteczniejszego i szybszego leczenia dzięki wprowadzeniu nowego rozwiązania, jakim jest pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej.

Choroby układu krążenia są odpowiedzialne za największą liczbę zgonów w Polsce, przewyższając nawet śmiertelność spowodowaną przez nowotwory złośliwe. W przypadku chorób serca i naczyń krwionośnych, liczba ofiar jest niemal dwa razy większa.

Jakość życia pacjentów cierpiących na choroby kardiologiczne znacznie się pogarsza, co podkreśla Prof. Jarosław Drożdż, kierownik II Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Stwierdził, że choroby te są bardzo niebezpieczne i stanowią główną przyczynę zgonów. Zauważył również, że mimo powszechnych przekonań, choroby kardiologiczne nie ograniczają się wyłącznie do serca. Mogą one bowiem dotknąć także innych narządów, które przez niewydolność układu krwionośnego nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu i substancji odżywczych.

O tym, czy pacjent zostanie zakwalifikowany do leczenia w ramach Krajowej Sieci Kardiologicznej, decydują specjaliści pracujący w jednym z kilkudziesięciu punktów medycznych POZ oraz ośrodkach kardiologicznych biorących udział w pilotażu na terenie województwa łódzkiego. Pacjenci mogą być również skierowani do tych placówek przez swoich lekarzy z innych przychodni POZ.

Głównym założeniem programu jest ułatwienie pacjentom dostępu do specjalistycznego leczenia kardiologicznego. Celem jest umożliwienie im skierowania do odpowiedniego specjalisty kardiologa w ciągu maksymalnie 30 dni. Jednak dane NFZ z regionu łódzkiego pokazują, że rzeczywisty czas oczekiwania na wizytę jest znacznie krótszy, bo wynosi średnio około tygodnia.

Krajowa Sieć Kardiologiczna współpracuje z szeregiem szpitali na terenie województwa łódzkiego, w tym placówkami w Łodzi, Sieradzu, Piotrkowie Trybunalskim, Radomsku i Zgierzu. Koordynację projektu prowadzi Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, który odpowiada za kwalifikację pacjentów do programu, pomoc w wyborze odpowiedniego miejsca leczenia oraz diagnostykę i leczenie pacjentów.