Łódzki Szpital im. Kopernika zyskuje nowy sprzęt do leczenia nowotworów krwi

Łódzka placówka medyczna – Szpital im. Kopernika, jest teraz wyposażona w zaawansowany sprzęt, co znacznie poprawi skuteczność leczenia pacjentów z nowotworami krwi. Wszystko to dzięki hojnemu darowiźnie od fundacji DKMS, która dostarczyła szpitalowi między innymi separator komórkowy, kriostat oraz cztery pompy infuzyjne. Dodatkowo placówka otrzymała dwa nowoczesne fotele zabiegowe.

Najbardziej istotnym elementem przekazanym przez fundację jest separator komórkowy, który umożliwia pobranie komórek macierzystych od pacjenta. Te komórki są następnie używane do przeszczepów. Proces polega na pobraniu krwi od pacjenta i poddaniu jej wirowaniu, dzięki czemu możliwe jest oddzielenie potrzebnych komórek. Oddział hematologii w Szpitalu im. Kopernika dysponował do tej pory trzema takimi urządzeniami, ale darowizna od fundacji DKMS zwiększyła ich liczbę do czterech.

Potężne możliwości leczenia oferowane przez Oddział Hematologii i Transplantologii korzysta nawet 1000 osób miesięcznie. Prof. Agnieszka Wierzbowska, kierownik oddziału, wyraża zadowolenie z nowego sprzętu: „Dodatkowe wyposażenie naszego oddziału jest niezmiernie cenne i pomoże nam sprostać rosnącej liczbie pacjentów każdego roku. To jest szczególnie ważne, biorąc pod uwagę planowane podwojenie liczby łóżek w 2024 roku”. Warto również przypomnieć, że na początku tego roku oddział ma być przeniesiony do nowego budynku.