Łódź jednym z najbardziej zakorkowanych miast świata

Najnowszy ranking pokazuje, że Łódź nadal utrzymuje swoje miejsce w czołówce najbardziej zakorkowanych miast świata. Według raportu firmy TomTom z 2022 roku, miasto znalazło się na dziesiątym miejscu. Okazuje się, że liczba korków na łódzkich drogach pozostaje wysoka z powodu dziurawych dróg i licznych prac drogowych. Problem jest szczególnie widoczny w godzinach szczytu, tj. między 7:00 a 9:00 rano i między 16:00 a 18:00, kiedy to przejazd przez miasto graniczy z cudem. Firma TomTom w swoim raporcie bierze także pod uwagę czas przejazdu 10 km w godzinach szczytu oraz cenę paliwa.

Szczegółowe dane z raportu

Według raportu, kierowcy łódzkich ulic muszą przejechać 10 km w czasie 19 minut i 30 sekund, co jest o minutę dłużej niż w 2021 roku. W godzinach szczytu, czyli 5 dni w tygodniu i pokonując dystans 20 km, łódzcy kierowcy spędzili łącznie 179 godzin. Z powodu korków w godzinach szczytu, kierowcy stracili ponad 77 godzin. W porannych godzinach szczytu kierowcy pokonują 10 km w czasie 21 minut, a w popołudniowych w 25 minut. Średnia prędkość kierowców wynosi odpowiednio 28 km/h i 24 km/h.

Pierwsze miejsce w Polsce

Łódź zajmuje również pierwsze miejsce w rankingu najbardziej dziurawych miast w Polsce. Niestabilne warunki drogowe, powodowane przez liczne dziury na drogach i roboty drogowe, przyczyniają się do utrudnienia przemieszczania się po mieście. W porównaniu z innymi miastami w Polsce, Kraków zajmuje drugie miejsce. Kierowcy przejeżdżają 10 km w czasie 16 minut i 40 sekund. Trzecie miejsce w rankingu zajmuje Wrocław. Kierowcy pokonują  w tym mieście 10 km w czasie 15 minut i 20 sekund.