Koniec z dzikimi wysypiskami śmieci? W Łodzi pojawiły się fotopułapki

Spacery po lasach i parkach coraz częściej wiążą się ze smutnymi widokami. Prawdopodobnie każdy spotkał się z dzikimi wysypiskami śmieci, zalegającymi oponami, czy elektroodpadami zanieczyszczającymi piękne, zielone tereny. Miasto postanowiło stanąć do walki ze śmieciarzami. W Łodzi powstały fotopułapki!

Jak działają i gdzie znajdą się fotopułapki?

Najważniejszym zadaniem fotopułapek jest uchwycenie na zdjęciach każdej osoby, która zaśmieca środowisko. Dlatego takie kamery będą zamontowane we wszystkich miejscach, z których służby musiały usuwać dzikie wysypiska śmieci. Kamery mają rejestrować ruch przez całą dobę, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Specjalnie są umieszczane w takich miejscach by były jak najmniej widoczne. Każdy z mieszkańców może zgłaszać miejsca, w których taka fotopułapka powinna się znaleźć. Miasto wydaje ponad 1,5 mln zł rocznie na usuwanie dzikich wysypisk śmieci. Wszyscy mają nadzieję, że fotopułapki spowodują, że te wydatki będą znacznie mniejsze. Każdej osobie zaśmiecającej miasto grozi mandat do 500 zł, a w szczególnych przypadkach sprawa może zostać skierowana do sądu.

Co zrobić z odpadami?

W dobie segregacji śmieci nie wszystkie odpady możemy wyrzucić do kubłów, kontenerów czy puszek na śmieci. Są też takie odpady, które są problematyczne. Mowa tu na przykład o elektrośmieciach, dużych gabarytach, gruzie, czy chociażby oponach. Wszystkie te śmieci możemy odwieźć do specjalnych punktów, które zajmują się utylizacją odpadów. Choć obowiązują limity przypadające na każdego mieszańca Łodzi, dużą ilość odpadów można oddać całkowicie za darmo. PSZOKi czyli Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych znajdziemy w kilku miejscach w Łodzi:

  • ul. Graniczna 2,
  • ul. Kasprowicza 10,
  • ul. Zamiejska 1.

Jeśli chodzi o limity obowiązujące w PSZOKu, każdy mieszkaniec, miesięcznie może przywieźć do takiego punktu do 1500 kg odpadów remontowo – budowlanych, do 1500 kg odpadów wielkogabarytowych (w tym mebli) oraz 4 opony rocznie. W całym mieście organizowane są również zbiórki odpadów wielkogabarytowych. Wystarczy sprawdzić termin i wystawić gabaryty przed dom, resztą zajmie się łódzkie MPO.